Štaidlovo obvinění se řeší i 2,5 roku po jeho smrti: Britský zpěvák měl údajně „vykrást“ hit Karla Gotta

Zesnulý Ladislav Štaidl po sobě zanechal nemalý soudní spor. Do něj je zatažen velmi známý britský zpěvák James Bay.

Ladislav Štaidl i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Spor, který začal, už nikdy nedokončil. Od jeho smrti totiž uplynulo skoro dva a půl roku. Řeč je o hudebníkovi a skladateli Ladislavu Štaidlovi. Hudebník rozpoutal soudní spor, kdy zažaloval britského zpěváka Jamese Baye za to, že se měl dopustit plagiátorství a ve své tvorbě použít část písně Pábitelé. Právě tuto píseň napsal Ladislav Štaidl pro legendárního Karla Gotta.

Začátek v roce 2019

Zesnulý autor textů byl známý svými úžasnými schopnostmi. Není divu, že většina známých textů a melodií je právě jeho práce. Tu si však dobře hlídal. V tvorbě britského zpěváka Jamese Baye narazil na překvapivé podobenství s jeho melodií a situaci se rozhodl řešit. Jelikož byl Štaidl přesvědčen, že mu byla odcizena umělecká práce, začal se soudit.

Píseň Pábitelé měla být podle žaloby otisknuta do anglické písně Hold Back the River. Přesněji řečeno tam měl být použitý identický nosný motiv z odpovídající české skladby. Celý soudní proces začal v roce 2019 a pokračuje dodnes. Další řízení je naplánováno na devětadvacátého srpna. Vše má pod svou záštitou Městský soud v Praze. Hlavní iniciátor však bohužel už nežije.

Žádost zamítnuta

Svého otce zastupuje v soudním sporu jeho syn Jiří. Proti němu stojí zpěvák Bay a spoluautor písně Iain Archer. Nařknutá dvojice se v celé věci obrátila na služby Ústavního soudu. Není v jejich zájmu, aby záležitost řešila jakákoliv soudní moc. Bay a Archer u Ústavního soudu však nepochodili. Ten jejich žádost zamítl s tím, že se dá spor vést i v zemi, kde došlo k popsané újmě.

Ladislav Štaidl a syn iZdroj fotografie: Nextfoto

Nebylo zjištěno, že by byla jakkoliv porušena ústavně zaručená práva stěžovatelů. V usnesení stojí, že jejich stížnost byla odmítnuta jako zjevně neopodstatněná. Ladislav Štaidl tvořil dále například pro Dalibora Jandu, Daru Rolins nebo také svou bývalou lásku Ivetu Bartošovou. S tou měl syna Artura. Toho navždy opustil ve věku pětasedmdesáti let poté, co prodělal těžký covid.

Jaký máte názor na nařčení ze strany Ladislava Štaidla?

Zdroj: Extra
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články