Kyber útoky v Česku neustále rostou. Často naletí spíše mladí

V současné době neustále roste počet internetových podvodů, kvůli kterým občané přicházejí o své peníze. Od začátku roku stoupl jejich počet o 50 %.

podvod i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bohužel je to dnes tak, že se skoro každý pohybuje denně na internetu a nevnímá možná rizika, která jsou s tím spojená. Právě totiž neškodná zpráva od kamaráda vás může stát všechny vydělané peníze, které máte na svém účtu. Redakce webu Dámský Deník zjistila, jak dnes vypadají typické e-podvody a jak se před nimi bránit. 

Internetových podvodů přibývá 

Počet kyber útoků stoupl od začátku roku o bezmála padesát procent, a ohrožen je tak v současné době každý třetí Čech. Podvodníci jsou přitom velmi rychlí a nebojí se hrát na city, což si mnoho lidí neuvědomuje, a bohužel jim tak často skočí na zákeřné triky.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.


Nejčastěji přitom občané přicházejí o peníze prostřednictvím zprávy od „kamaráda“, který jim zničehonic napíše na WhatsAppu. Požaduje především pomoc se soutěží, do které se přihlásil, a od vás potřebuje jen potvrzovací kód. Řada uživatelů v takovém případě ráda pomůže, jenže jakmile to udělají, peníze mohou být z účtu během pár minut pryč. 

Stařenka s telefonem

92letá žena má mysl zcela jasnou: Takhle se brání podvodníkům, kteří jí volají

Dalším typickým podvodem je také vyhrané jmění ze soutěže, do které jste se nepřihlásili. Podvodníci poté chtějí vaše údaje od karty, aby vám údajně poslali částku, jenže naopak vám akorát tak vybělí účet. Podle webu AhaOnline také čím dál častěji dochází k tzv. romantickým podvodům, během kterých se zločinci vydávají za krásné dívky či muže a hrají na city. 

Zaměřte se na tyto důležité zásady 

Proti internetovému nebezpečí se tak nyní snaží zakročit Komerční banka, která najala tým specialistů a mapuje všechny podezřelé transakce. Podle nich patří mezi nejčastější oběti jedinci do 24 let. Důchodci jsou totiž ve sféře internetu spíše nedůvěřiví, zatímco mládež naopak důvěřivá. „Nejlepší obrana je selský rozum,“ uvádějí bankéři.

Desítkám žen zničil život, když se kvůli němu zadlužily. Podvodníkovi ze seznamky všechno prochází a rozhazuje miliony

Abyste se před kyber útoky ochránili, snažte se dbát na doporučené zásady. Pokud zprávy od dotyčného vypadají, jako by je psal robot, nikdy jim nevěřte. Podezřelé by měly být také všechny stránky s překlepem v adrese či zázračné investice s obrovským výnosem – tak to opravdu nefunguje. A pokud by vám psal kamarád se zvláštní prosbou o kód či o cokoli jiného, pro jistotu mu zavolejte. Tím budete mít jistotu, že je to skutečně on.

Už jste někdy na internetový podvod naletěli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články