Markéta (47): „Kvůli dceři mám zničený život. Tohle píšu jako varování pro všechny“

Po rozvodu štvali exmanžel s tchyní malou dceru proti její matce. Tvrdili jí, že rozbila rodinu proto, aby se mohla stýkat s jinými muži, a dítě tomu uvěřilo.

smutná žena i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rozvod rodičů nesou zejména malé děti velmi těžce. Nechápou, co se stalo, a neumějí se v nové situaci zorientovat. Jsou odkázány na vysvětlení, které jim máma s tátou naservírují. Občas se stane, že namísto zahlazení problému ještě více přilévají olej do ohně. Vyprávět by o tom mohla sedmačtyřicetiletá čtenářka DámskéhoDeníku Markéta S. z Chomutova. „Mám zničený život. Tchyně s exmanželem vymyli dceři mozek,“ napsala nám do redakce.

Exmanžel štval dítě proti jeho matce

Celý život se paní Markéta přizpůsobovala potřebám své dcery Ivany. „Byla nejhodnější dítě na světě, se kterým nebyly žádné problémy. Jenže všechno se začalo hroutit po rozvodu. Manžel se změnil, když povýšil v práci. Stal se z něj nesnesitelný despota, který se ke mně choval jako ke služce. Už jsem toho měla dost a požádala o rozvod,“ svěřila se čtenářka s tím, že tehdy bylo dceři šest let a nechápala, proč spolu rodiče už nechtějí být.

Dcera jí tvrdí, že už je na peníze stará a nepotřebuje je. „Měla by konečně dospět,“ říká důchodkyně

Po rozvodu se exmanžel přestěhoval ke své matce. Paní Markéta neměla v úmyslu bránit dceři, aby se s tatínkem vídala. Naopak ji v tom povzbuzovala. „Byla jsem ale tak strašně hloupá a naivní. Nenapadlo mě ani na vteřinu, že ji exmanžel s tchyní budou proti mně štvát. Že jí budou tvrdit, že jsem rozbila rodinu, abych mohla honit chlapy. Úplně jí vymyli mozek,“ rozčiluje se paní Markéta s tím, že takhle zatahovat děti do sporu rodičů jí přijde odporné.

Vztahy s muži zhatilo chování dcery

Dva roky po rozvodu začala randit s milým mužem a doufala, že by po jeho boku mohla zase najít štěstí. „Když jsem ho představila Ivance, byla to pohroma. Pořád mu vykládala, že jsem zlá, že jsem vyhnala jejího milovaného tatínka. Dělala nám naschvály. Chovala se jako rozmazlený spratek, ale já jsem to nechtěla vidět,“ vypráví paní Markéta s tím, že nakonec vztah skončil. Podobným fiaskem dopadly všechny její pokusy o seznámení. „To, že exmanžel má jiné ženy, jí nevadilo,“ podotkla čtenářka.

Matka líbá smutnou dcerku iZdroj fotografie: Freepik

Dnes paní Markéta zpytuje svědomí, že měla reagovat jinak. „Měla jsem na manžela a tchyni vlítnout. A taky jsem neměla Ivanu tolik rozmazlovat a tolik se na ni ohlížet,“ prohlásila. Jenže místo toho čtenářka jen rezignovaně čekala, až dcera konečně odejde z domova na univerzitu, aby mohla sama začít žít. Po studiích Ivana zůstala v Praze. Téměř se spolu nevídají. „Nemám ani partnera, ani dceru. To jsem to dopracovala. Mám zničený život,“ napsala v závěru dopisu čtenářka.

Jak byste reagovali v podobné situaci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články