Kvůli podivné kauze, kterou odstartoval na první pohled banální facebookový příspěvek o příliš sladkém protlaku, musela žena už nějaký čas strávit v policejní vazbě.
Zveřejňování příspěvků na nejrůznějších platformách může být velmi ošemetné. Ani se nenadějete a skončíte před soudem a možná i ve vězení. Vyprávět by o tom mohla žena, která se s uživateli sociálních sítí podělila o svůj názor na rajčatový protlak. Zdánlivě nevinná online recenze o tom, že jí výrobek nechutná, protože je moc sladký, se ale zvrtla v obvinění z poškození dobrého jména společnosti, která ho vyrábí.
U soudu může vyfasovat několik let vězení
Kolotoč událostí spustila jedna banální zmínka na internetu. Devětatřicetiletá drobná podnikatelka Chioma Okoliová z nigerijského Lagosu se na své facebookové stránce, kterou sleduje 18 tisíc lidí, svěřila se svou zkušeností s rajčatovým protlakem Nagiko. Současně se zeptala fanoušků na jejich názor. Jenže její počínání se nelíbilo výrobci produktu firmě Erisco Food Limited a začala mela.
Policie sebrala Okoliovou a na základě nigerijského zákona o počítačové kriminalitě ji obvinila z úmyslu podněcovat na sociálních sítích veřejnost proti společnosti Erisco, uvedl server CNN. Za to ženě hrozí tři roky vězení a pokuta v přepočtu až 120 tisíc korun. Navíc ji výrobce zažaloval spolu s dalšími dvěma lidmi také za spiknutí. Za to mohou vyfasovat až sedm let za mřížemi. Ale to ještě není všechno.
Kritička protlaku má zaplatit 71 milionů korun
Firma, která se cítí být příspěvkem Okoliové poškozená, ji žaluje také za ušlý zisk a očernění dobré pověsti. V přepočtu tedy po ženě požaduje zaplatit odškodné ve výši 71 milionů korun. „Raději zemřu, než abych někomu dovolil pošpinit image, kterou jsem budoval čtyřicet let,“ rezolutně sdělil televiznímu serveru zakladatel potravinářské firmy Eric Umeofia. Kvůli podivné kauze strávila kritička protlaku dokonce nějaký čas ve vazbě.
Bizarní spor může u soudu dopadnout jakkoliv. Podle právního analytika Kelechukwa Uzoky má svoboda projevu hranice. „Nemůžete jen tak někoho očerňovat,“ vysvětlil s tím, že na druhou stranu se ale kybernetická kriminalita vždy složitě prokazuje. Podle webu SaharaReporters má Okoliová na své straně veřejnost. Lidé se skládají na soudní výlohy, vyzývají na sociálních sítích k bojkotu výrobků Erisco a zaměstnanci potravinářské firmy začali protestovat.