Krajčovi koupili kostel a bizarně ho zrekonstruovali. Podle kritiků zneuctili staré umění

Chátrající kostel manželé zachránili díky charitativním projektům, na které přispěla řada osobností českého šoubyznysu. Vydražilo se i sako legendárního zpěváka Karla Gotta.

Zpěvák Richard Krajčo i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Kostel v Chotěvicích, který frontman populární kapely Kryštof Richard Krajčo a jeho žena Karin získali loni od církve, otevřel na prázdninové víkendy své brány veřejnosti. Návštěvníci se nestačí divit, jak interiér donedávna pomalu chátrajícího církevního svatostánku prokoukl. Poněkud potemnělé prostory manželský pár vyzdobil barvami hýřícími pop-artovým uměním. Nechybí ani komiksové prvky, které ostře kontrastují s románsko-gotickou stavbou, což se nelíbí kritikům.

Kostel se otevřel pro prázdninové poutníky

Krajčovi se rozhodli chřadnoucí kostel sv. Petra a Pavla v Chotěvicích zachránit. Jejich záměrem bylo, aby si zachoval původní účel. Zpěvák, který letos bude také tančit ve StarDance, uskutečnil řadu charitativních projektů, jejichž výtěžek putoval právě na obnovu kostela. Pomohla mu i vdova po legendárním Karlu Gottovi Ivana, která věnovala do aukce mistrovo sako. Na renovaci křížové cesty zase přispěl moderátor Leoš Mareš, hokejista Jaromír Jágr, několikanásobná slavice Lucie Bílá nebo zpěvačka Olga Lounová.

Výsledek ročního snažení manželského páru mohou o víkendech obdivovat návštěvníci. „Konečně je to tady. Náš/váš kostel v Chotěvicích se otevírá pro prázdninové poutníky. Kdokoli chce, může si kostel prohlédnout, spočinout v něm a porozjímat buď v lavicích s novými podsedáky nebo v zadní části kostela, kde jsme udělali další posezení i s možností občerstvení, což jistě oceníte zejména v horkých dnech,“ vyzvali Krajčovi k návštěvě kostela na Instagramu.

Památkářů se manželé obávali

Turistům renovovaný kostel, v němž se mísí staré umění s novodobým pop-artem, může připadat možná až bizarní. Vedle Ježíše Krista totiž spatří Batmana, Barta Simpsona, Kačera Donalda, Monu Lisu se sluchátky a u stropu zavěšeného Spidermana. „Byl to náš záměr hned od začátku. Chtěli jsme, aby kostel byl zajímavý i jinak, aby lákal širokou veřejnost a lidé měli důvod se do něj přijít podívat nejen pro to, že ho opravují Krajčovi, ale také kvůli tomu, že je něčím neobvyklý. Barvy kostel rozsvěcují, dávají mu jinou energii,“ řekla Krajčo VipShow.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Richard A Karin Krajčovi (@richard_a_karin)

Spoustu návštěvníků netypický kostel nadchl. V pamětní knize se ale objevily i kritické hlasy, kterým se moderní umění v sakrálním prostředí prostě nelíbí. „Je to zneuctění starého umění. Jakožto studenta umělecké školy mě tento přístup k poškození památky znepokojuje,“ cituje Deník jednu z návštěvnic Nelu Dvořákovou. Při rekonstrukci ale manželé dodržovali pokyny památkářů. „Samozřejmě vše konzultujeme s památkáři. Je pravda, že jsme se jich báli, ale zatím jsme nenarazili na žádný problém,“ uvedl před časem Krajčo v Sedmičce.

Co říkáte na vzhled kostela v Chotěvicích po rekonstrukci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články