Kdo vlastní tento určitý typ auta, tak ho to vyjde hodně draho. Bude muset platit obrovské poplatky

Plánované razantní opatření proti SUV vozidlům, které by majitelům těchto vozů mohlo zvýšit parkovací poplatky až trojnásobně, děsí lidi. Brzo dojde k rozhodnutí o této kontroverzní iniciativě, která má omezit negativní dopady SUV na životní prostředí.

i Zdroj fotografie: Thomas doerfer/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
                   

S narůstajícím počtem vozidel se v poslední době také zvyšuje počet různých omezení a zákazů, kterým musí řidiči čelit. Například existuje londýnské nařízení, které ukládá majitelům starších vozidel poplatek za vjezd do centra města. Švédský Stockholm plánuje od roku 2025 zakázat vjezd automobilům se spalovacím motorem. A nyní se k těmto městům přidává i Paříž. Zjistěte, jaká omezení čekají řidiče zde.

Výrazné omezení velkých aut

Starostka Paříže Anne Hidalgová představila plán výrazného zvýšení parkovného pro SUV. A nejde o nijak zanedbatelnou sumu. Podle návrhu by majitelé SUV měli platit třikrát vyšší parkovací sazbu než majitelé běžných vozidel, a to nejen v centru města, ale i na jeho okraji.

V centru by tedy majitelé SUV měli platit 18 eur za hodinu, což je trojnásobek dosavadních 6 eur, což je zhruba 440 korun. Na periferii by se hodinové parkovné zvýšilo na 12 eur, což je přibližně 293 korun. Navíc by se s každou další hodinou zvyšovalo. To znamená, že kdyby řidič chtěl nechat své SUV zaparkované v centru Paříže šest hodin, náklady by dosáhly 225 eur, což je asi 5,5 tisíce korun.

Jaký je důvod tohoto opatření?

Tvůrci návrhu se odvolávají na skutečnost, že větší vozidla, jako jsou SUV, výrazně přispívají k znečišťování ovzduší a mají celkově větší negativní dopad na životní prostředí. Navíc zabírají více místa, což je v hustě obydlených městech problematické.

SUV vozidlo iZdroj fotografie: Depositphotos

Bude toto opatření schváleno?

Zatím není nic jisté. O zavedení opatření rozhodnou obyvatelé Paříže v únorovém referendu. Už nyní však tento nápad vyvolává pořádný rozruch. Pokud tedy vlastníte SUV a plánujete návštěvu Paříže, buďte připraveni na možnost vysokých parkovacích poplatků.

Pokud se vám toto opatření jeví jako sci-fi, nejste sami. Paříž není jediným městem, které uvažuje o omezení pro SUV. Někteří politici v Evropské unii uvažují o znevýhodnění SUV a crossoverů, přičemž jedním z možných opatření je zavedení vyššího parkovného, které by záviselo na hmotnosti a rozměrech vozidla.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články