Milionový kšeft Karla Gotta dostal krátce po jeho smrti stopku. Jeho parfémy už jsou k dostání maximálně na bazaru

Karel Gott přišel o několik milionů korun. Z prodeje parfémů, které byly na trh uváděny s jeho jménem, totiž nedostal ani korunu.

Karel Gott i Zdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cokoliv je spojeno s osobou české pěvecké legendy Karla Gotta, sklízí úspěchy a enormní zájem široké veřejnosti. Ne jinak tomu mělo být s parfémy, jež se s jeho jménem začaly vyrábět v roce 2006. Jenže tato výroba byla po jeho smrti zastavena. Zisku, který měl umělci náležet z každého prodaného flakónu, se ale ani předtím nikdy nedočkal.

Vůně podle slavných hitů

Parfémy nesly názvy „Cesta rájem“ a „Lady Carneval“, což jsou názvy písní dvou velkých hitů mistra, které nazpíval. Návrhářem vůní byl ostravský multimiliardář Aleš Buksa (†75), zakladatel české a slovenské pobočky mezinárodního koncernu LR Health & Beauty Systems, pod jehož hlavičkou byly parfémy vyráběny. Voňavky si tehdy u Buksy objednal jeden ze spolumajitelů Gottlandu s tím, že Karel Gott obdrží z každého prodaného flakónu 150 korun. Buksa byl na Gottovy parfémy patřičně hrdý a měl z jejich realizace obrovskou radost.  

Peníze z prodeje skončily v nenávratnu

„Po pár letech jsem přišel na to, že se tak neděje a že Karel přišel o pár milionů. Moc mě to mrzelo,“ svěřil Buksa deníku Aha!. Firmu po jeho odchodu převzala Ivona Selníková, partnerka zpěváka Martina Chodúra, která ve firmě pracovala na postu generální ředitelky. I ta chtěla Gottovy parfémy vyrábět a prosazovala jejich prodej. „Po jejím odchodu z firmy koncern ale výrobu parfému zrušil, protože to pro něj nebylo rentabilní. O tom, co LR prodává, totiž plně rozhoduje centrála v Německu,“ dozvědělo se Aha! od jednoho Buksova bývalého zaměstnance.

Výroba parfémů byla zrušena

Parfémy se však v té době jmenovaly již pouze „Eau de parfum Karel Gott Man“ a „Eau de parfum Karel Gott Woman“. Název musely změnit kvůli žalobě, kterou na firmu podal hudební skladatel Ladislav Štaidl (†75). Právě jeho zesnulý bratr Jiří (†30) byl totiž autorem textu slavného hitu Lady Carneval, po němž byl parfém pojmenován.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Karel Gott (@officialkarelgott)

Výroba parfémů však dnes již patří minulosti. V obchodě již dávno nejsou k dostání a praví fanoušci je mohou sehnat jedině v internetových aukcích a v bazarech. Stejně jako mistrovy obrazy. Karel Gott byl také vášnivý malíř a jeho tvorba se v aukcích řádově pohybuje kolem několika milionů korun. Spoustu ze svých výtvarných děl ale umělec rozdal svým známým a přátelům.

Co si myslíte o rozhodnutí prodávat parfémy s Karlem Gottem?

Zdroj: Blesk
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články