Dejdara kvůli ní málem zavřeli a Korn jí zlomil 2 žebra: Vzpomínka na Valerii Kaplanovou

Svérázná babička, která z postele na dvoře sleduje dění a podlehne lákadlu vystřelit si ze sousedů i zetě, zavařila českému štábu ve slunné Itálii. Přestože tam ani neodjela.

Herec Martin Dejdar i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Nezapomenutelná babička z komedií Sluce, seno v podání herečky Valerie Kaplanové (†81) si dokázala získat každého diváka. Když se zhostila své životní role, bylo jí sedmdesát. Na place ale hýřila energií jako málokdo z jejích kolegů. „Valerie byla úžasná baba. Nezkazila žádnou legraci a byla k neutahání. My už padali na hubu, ale ona měla obrovskou výdrž. Od rána do rána jela v jednom kuse a byla velice společenská. Při životě ji držel jen rum a cigareta,“ řekl Blesku režisér úspěšné trilogie Zděnek Troška (69).

Češi měli italské policii co vysvětlovat

Štáb si s čipernou babičkou pořádně užil. Ale pokaždé nešlo jen o zábavu. Horké chvilky filmařům připravila, když natáčeli poslední ze série letních komedií Slunce, seno, erotika v Itálii. Přestože tam sama nebyla, dokázala jim na dálku pěkně zavařit. Herci Martinu Dejdarovi (58) totiž dala čtyřicet kanadských dolarů, které měla od mládí pečlivě uložené. Herec je chtěl směnit a koupit za ně Kaplanové láhev alkoholu.

Když ale představitel zootechnika Bernarda přišel do italské směnárny, začaly velké problémy. Bankéři zjistili, že některé z dolarů jsou falešné. A doslova spadla klec. Jeden z nich totiž stiskl poplašné tlačítko a hned se rozezněl alarm a spustily se bezpečnostní mříže. Dejdar zůstal uvězněný v bance jako nějaký ostřílený padělatel. Policie ho dokonce málem zatkla. Naštěstí se mu ale podařilo vysvětlit, že jde o nedorozumění. O tom, že čtyřicet let schraňuje v trezoru falešné peníze, Kaplanová neměla tušení.

Kmotřička smrt to od Honzy schytala

Ne každé natáčení ale slavná babička ustála bez újmy. Bolestivé zranění a odřeniny si odnesla z placu, když vznikala pohádka Honza málem králem. Hlavní role hloupého vesnického chasníka se Jiří Korn (73) zhostil s takovým nasazením, že při potyčce s kmotřičkou smrtí, kterou hrála Kaplanová, zlomil subtilní herečce dvě žebra. Představitelka princezny Jorga Kotrbová (76) zase nelibě nesla, že ji ve scéně, kde dostává výprask na zadek, vůbec nešetřil. Zpěvák se omlouval, že nemá rád, když se něco dělá jen naoko.

Před 103 lety se narodila Valerie Kaplanová (+1999)

Zveřejnil(a) Filmové procházky dne Pátek 11. září 2020

Kaplanová se až ve stáří dočkala velké popularity. Vyjma komedií Slunce, seno se stala i maskotem loterijní hry a málokdo jí řekl jinak než Bába Tutovka. „Nikdy bych nevěřila, že Tutovka vyvolá takový poprask. Vždyť já pomalu nemohla ani do krámu pro chleba. Pro všechny jsem byla Bába Tutovka,” cituje Blesk Kaplanovou. V polovině devadesátých let herečka bojovala s rakovinou, ale svého řemesla se do poslední chvíle nevzdala. Nemoci podlehla v květnu 1999 v pardubické nemocnici.

Které scény ze Slunce, seno vás pobavily nejvíc?

Zdroj: Blesk
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články