Josef Kemr by letos slavil 100. narozeniny: Dobrovolně spával v rakvi, kvůli ženě se rozhádal s Hrušínským

Josef Kemr se zapsal do srdcí mnoha lidí úžasnými filmovými i divadelními rolemi. Jak pečlivě přistupoval k práci, tak přistupoval i k životu. Dokonce se připravoval na svou smrt.

Josef Kemr i Zdroj fotografie: Národní divadlo / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Josef Kemr by letos oslavil 100. narozeniny. Ačkoli od jeho smrti uplynulo již 28 let, Kemr byl hercem, na kterého není možné zapomenout. Jeho role, ať už to byl pan Komárek z Na samotě u lesa, nebo Bohouš Císař ze seriálu Chalupáři, zůstanou legendární pro mnoho generací. Svůj život zasvětil filmu a divadlu. A stejně jak zodpovědně přistupoval k práci, přistupoval i k životu. Nebo spíše ke smrti? Na svůj skon se totiž pečlivě připravoval.

Hercem už od dětství

Už od útlého dětství toužil stát se hercem a jeho rodina jej v tom plně podporovala. Ve vinohradském divadle vystupoval od svých 10 let. Člověk by předpokládal, že jeho studium tedy povede na konzervatoř, ale tak se nestalo. Vystudoval obchodní akademii, ale hned po jejím absolvování odešel ke kočovné divadelní společnosti. Vystupoval jak ve filmu, tak v mnoha divadlech. Než zemřel, byl stále členem Národního divadla, kde dnes stojí jeho busta.

Z divadla do filmu se dostal už ve svých 15 letech. Jeho první role byla ve filmu Lízin let do nebe. Od té doby následovala celá řada dalších filmových a seriálových rolí v kultovních snímcích, jako jsou například pohádka Šíleně smutná princezna, muzikál Starci na chmelu, film Dovolená s Andělem, Na samotě u lesa, Marečku, podejte mi pero a již zmíněný seriál Chalupáři.

Konec přátelství s Rudolfem Hrušínským?

Možná už jste slyšeli o příběhu, že se mezi Josefem Kemrem a Rudolfem Hrušínským měla odehrát potyčka, při níž Rudolf Hrušínský dostal od Josefa Kemra facku. Skutečně se tak stalo a důvodem nebyl nikdo jiný než žena. Kemr většinu svého života prožil s manželkou herečkou Evou Fouskovou. Když zemřela, opět se zamiloval. Jeho přítelkyní se stala Marika Skopalová. Právě ona byla příčinou konce velkého přátelství mezi jejím partnerem a Rudolfem Hrušínským.

hrob Kemra iZdroj fotografie: Jan Polák / Creative Commons / CC BY-SA

Ten totiž miloval ženy a nebylo žádným tajemstvím, že je velkým záletníkem. Plácl Skopalovou po zadku, na což Josef Kemr ihned reagoval, a to tak, že plácl Rudolfa Hrušínského také, ale do obličeje. Od té doby spolu ti dva už nikdy nepromluvili. Kemr Hrušínskému toto gesto nikdy neodpustil.

Na smrt se důkladně připravoval

Bohužel Josefa Kemra nečekal hezký konec. Posledních pár let svého života trpěl bolestmi, jejichž příčinou byla rakovina. Se svým odchodem byl však více než smířený. Dokonce se na něj připravoval jako na nějakou filmovou nebo divadelní roli. Určitou dobu totiž spával v rakvi. Nezapomenutelný umělec zemřel v 72 letech.

Co říkáte na to, že Josef Kemr dokázal několik nocí spát v rakvi?

Zdroj: Extra
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Radka Dobešová

Zobrazit další články