Poté, co synovi diagnostikovali autismus, se jejich život změnil. „Kvůli nemoci jsme přišli o spoustu přátel“

Zjištěním synova autismu se jim život obrátil vzhůru nohama. Matka často nezvládá reakce rodiny i okolí.

Chlapec pije brčkem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Mnoho rodin zažívá velké trápení a čelí mnoha problémům, a to kvůli zdravotnímu stavu svého potomka. Často diagnostikovanou poruchou bývá autismus, o kterém nemá téměř nikdo dostatečné povědomí. Takové děti považují spíše za nevychované či rozmazlené. Jedna z maminek takto postiženého chlapce poskytla rozhovor, ze kterého až mrazí, ovšem mohl by otevřít oči spoustě lidem.

Autismus byl diagnostikován pozdě

Matka malého Leona je velmi silná žena, přestože často vyčerpáním usíná téměř vestoje. To, že její syn trpí autismem, se dozvěděla až příliš pozdě, a to když bylo chlapci čtyři a půl roku. Do té doby si sice všímala jistých signálů, ale dětská lékařka ji ujišťovala, že je vše v pořádku.

Až vyšetření na soukromé klinice za nemálo peněz ukázalo, že Leon trpí silným autismem. Lékaři jí oznámili, že by jej měla dát okamžitě do ústavu, protože jeho stav se nikdy nezlepší, spíše naopak. Od té doby musí rodina trávit čas úplně jinak, vše plánovat a být připraveni na cokoli. Bohužel, jak uvádí matka v rozhovoru na webu Parenting, téměř nikdo jejich problémům nerozumí. Ztratili tak spoustu přátel a s mnoha členy rodiny se zcela přestali vídat.

Žena často nezvládá reakce okolí na chování svého syna, který občas křičí, kouše se do končetin nebo leze, kam nemá. Dívají se na ně skrz prsty a myslí si, jak je Leon nevychovaný. Když jej třeba i v jeho pěti letech nosila na rukou, protože se bál, lidé je zastavovali a říkali mu, proč se nechá nosit, vždyť už je velký a má chodit po svých.

Taa…

Słyszę często:

„Autyzm? To takie inteligentne dzieci“

Tak, ale to też niepełnosprawność intelektualna

„Ludzie…

Zveřejnil(a) Czując inaczej dne Sobota 16. března 2024

Ze začátku matka takovým lidem vysvětlovala vše o jeho stavu, ale nyní už na to rezignovala. Na facebookovém profilu zveřejňuje fotografie z jejich společného života.

Z jejích slov běhá mráz po zádech

Leonova matka se dále svěřila, že nejtěžší na výchově autistického dítěte je nepředvídatelnost. Navíc nemá absolutně čas na sebe, vše musí podřizovat synovi, vlastně celý svůj život, což se nikdy nezmění. Chlapec totiž prakticky vůbec nemluví a potřebuje neustálou péči. Čímž ale trpí také jeho mladší bratr Bruno, ten je zcela zdráv. Žena doufá, že děti s autismem budou mít v budoucnu mnohem jednodušší život, a to především díky zvýšení povědomí veřejnosti o této poruše.

Bohužel rodiče zdravých dětí nedokáží pochopit, co vše musí ti, jež vychovávají autistické dítě, vytrpět. Mnoho lidí si myslí, že se jedná o různé génie a nadané osoby, což je ale pravda jen v malém procentu případů. Velké množství takto postižených dětí bývá i velmi agresivní, což na videu potvrdila jedna maminka, která se nechala vědomě bít svým dítětem, jak jste již mohli na DámskémDeníku vidět.

Kolik toho víte o autismu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Šárka Šumná

Zobrazit další články