Jednou vám přijde takovýto e-mail a jste na mizině. Hrozí to většině české populace. Jste mezi nimi i vy?

Podvodníci jsou stále vynalézavější a každou chvíli přijdou s novým nápadem, jak ze svých obětí vyloudit co největší finanční obnos. Pozor si dejte i na podvodné e-maily.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zloději a podvodníci se mezi spořádanými lidmi pohybují už odnepaměti a nejspíš se nikdy nepodaří jejich kriminální činnost zcela zarazit. Jejich jednání je však často tak důkladně promyšlené, že jej neodhalíte, dokud už není pozdě. Podle webu Novinky tak jedna tuzemská firma kvůli podvodným e-mailům přišla o více než 1 milion korun. Sami si takovou hrůzu neumíme ani představit.

Pozor na své peníze

Nejen majitelé firem, ale i běžní občané jsou v poslední době pod čím dál častější palbou podvodných zpráv, které se je snaží připravit o uspořené peníze. Většinou se jedná o podvodné smsky nebo e-mailové zprávy. Zkušenější se však nezastaví ani před prodejními portály a aplikacemi, jako v případě podvodu na Vintedu, o němž jsme psali v dřívějším článku na DámskémDeníku.

Podvodné e-maily s příkazem platby

V tomto případě přišel zaměstnankyni dané společnosti dotaz, zda se na devizovém účtu nachází dostatek prostředků k uskutečnění zahraniční platy ve výši 45 000 euro (přes 1,1 milionu Kč). Jelikož odesílatelem e-mailu byl sám ředitel firmy, žena zůstatek zkontrolovala a obratem na zprávu odpověděla. To však ještě netušila, že se jedná o velmi důmyslný podvod.

Žena s počítačem a platební kartou iZdroj fotografie: Freepik
Podle instrukcí ředitele odeslala peníze do zahraničí, přitom naletěla podvodníkům

Přišel pokyn k platbě

V dalším e-mailu pak opět pod hlavičkou ředitele přišla výzva k provedení platby včetně všech platebních údajů. Krátce po obědě žena vyhověla pokynům ředitele a platbu na účet zaslala. Až poté se s ředitelem setkala osobně, načež vyšlo najevo, že není autorem ani jednoho e-mailu. Firma se tak stala obětí trestného činu a přišla o závratnou sumu.

Zloději si své oběti napřed sami vytipují

Tento proces se označuje jako phishing, kdy se útočník napřed seznámí s veřejně dostupnými informacemi a následně strukturou dané společnosti. Pak už stačí jen pár e-mailů a je vymalováno. Podle webu ČT24 by proto měli majitelé firem dbát na bezpečnost interní komunikace a své zaměstnance důkladně proškolit, jak potvrzuje i naše čtenářka Kateřina S. z Divišova: „Pracovala jsem jako účetní a měla na starosti i platby. Při netradičních transakcí jsme měli několikastupňové ověřování pro zvýšení bezpečnosti.“

Jak byste na místě zaměstnankyně při obdržení takového e-mailu postupovali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Míša Kvapilová

Zobrazit další články