Jak se vyvíjí ženská sexualita s ohledem na stárnutí ve všech věkových skupinách

Je jasné, že sexualita člověka se s rostoucím věkem vyvíjí. Víte ale, kam věk posouvá zrovna ženskou sexualitu? Kam se žena cestou od mladého věku po stáří sexuálně posune?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co se týká ženské sexuality, obecně platí, že žena je se v mladším věku sexuálně aktivnější. Čím více žena stárne, tím více upadá její sexuální život. Některé ženy si myslí, že v pokročilejším věku již nemohou mít sex, ale není to pravda. Mohou, jen nějak ztrácí potřebu žít aktivní sexuální život. Během procesu dozrávání a stárnutí se sexuální život snižuje.

Kvalita a množství sexu v pokročilejším věku záleží hned na mnoha faktorech. Samozřejmě primárním důvodem je zejména fyzické a psychické zdraví, které hrají velkou roli. Dalším faktorem ovlivňujícím sex může u starších osob být také stydlivost za své vrásčité tělo, smrt partnera a rozchod. S kvalitou sexu v pokročilejším věku úzce souvisí zejména zkušenosti, které žena s provozováním této činnosti má z dřívější doby.

iZdroj fotografie: Pixabay
S věkem se nemění jenom vzhled ženy

Žena 16-25 let

Takto mladá žena je ve fázi objevování sexuálního života, svých emocí i svého těla. Žena v tomto věku vyhledává vzrušení a je připravena si sexuálně opravdu užít. Zkouší, co jí vyhovuje, jaké má hranice i to, co je jí příjemné a kam už nechce zacházet. V rámci toho zkouší masturbaci, ale i partnerskou sexualitu. Žena zkrátka objevuje své tělo a nabývá první sexuální zkušenosti. Mnohé ženy mají v této fázi potřebu žít sexuálně vysoce aktivně, protože se domnívají, že jsou na vrcholu cesty svého sexuálního života. 

Žena 25-35

Žena v tomto věkovém rozmezí se již považuji za zralou ženu, která dokonale zná své emoce a umí s nimi zacházet. Tato žena již je usazená, má stabilní život i stabilního partnera. Většinou je také připravená na mateřství. Ví, po čem touží a co by chtěla, a je ochotná jít si za svým. Chystá si svůj život tak, aby jí v budoucnu vyhovoval. Žena mezi 30 a 35 lety již může mít pocit, že jí tikají biologické hodiny, a díky tomu čím dál více sílí její touha po mateřství. Některé ženy již v tomto věku nežijí sexuálně tolik aktivně, jak by si přáli, a to pro ně může být frustrující. Na tyto frustrace pak navazuje situace, kterou žena řeší od 35 let výš.

iZdroj fotografie: Pixabay
Postupem času se mění také ženská sexualita

Žena 35-40

Žena v tomto věku prožívá jakousi krizi, která nastává na základě frustrace z nedostatku sexuálního života. Pokud se snaží žít sexuálně dostatečně aktivně, může ji zarazit právě neschopnost dosáhnout plného orgasmu. Na základě toho se rozhodne většina žen kontaktovat sexuálního terapeuta, po kterém žádají pomoc, aby překonali tuto nepříjemnou zkušenost.

Během tohoto věku se snaží dosáhnout orgasmu nejrůznějšími způsoby, jsou kreativní a odváží se vyzkoušet různé sexuální hračky a polohy. Mnoho žen v tomto věku rodí své první dítě a některé z nich se po porodu vrací k aktivnímu sexuálnímu životu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Každý věk má s ohledem na sexualitu svá specifika

Žena 40-60

Žena, která se nachází v této fázi, prochází procesem menopauzy. Díky tomu ji trápí mnoho otázek ohledně jejího sexuálního života a dalších let. Trápí ji i otázky kolem jejího těla. Pár v tomto období prochází také obdobím, kdy zjišťuje, že se mohou milovat i bez provozování sexu a učí se žít po boku tak, že spolu trávní mnohem více času. Pak se jednoho dne objeví menopauza a žena začíná bojovat s problémy, které s sebou přináší. Takovými problémy mohou být vaginální suchost, úzkost, deprese, pocit samoty a další. Některé ženy se snaží smířit s tím, že už je konec jejich sexuálního života, ale ve skutečnosti to nemusí tak být. Sex je dobrovolná činnost a ženy je možné ji vykonávat i po menopauze, pokud se do toho páru chce. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Jinak vnímáme mnoho věcí v mládí a jinak ve stáří

Žena 60+

Žena v tomto věku má již zpravidla po sexuálním životě. Vzdává se ho na úkor role babičky, kterou na sebe bere a snaží se jé naplno věnovat. Sexuální život je pro ni minulostí, pouhou příjemnou nostalgií a sexuální život již nestaví na první místo. Smíří se s tím, že nastal konec tohoto života a otevřela novou kapitolu svého života, ve které plní roli babičky. 

Zdroj: Monash University

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články