Známý hrobník ze zahraničí je hvězdou TikToku. Na videích vysvětluje, jak vypadají těla rok po smrti

Muž otevírá lidem témata, která se až dosud držela spíše pod pokličkou. Hrobník, který pohřbil více než tisíc lidí, poodkrývá náplň své každodenní práce.

i Zdroj fotografie: JAn Dudík/ Creative Commons Attribution 3.0
                   

Z obyčejného polského hrobníka se v poslední době začíná stávat hvězda internetu. Zdá se, že mnoho lidí opravdu zajímá, jak práce hrobníka vypadá. Je to tajemstvím opředené povolání, o kterém si většina lidí myslí, že jej nemohou dělat zcela normální lidé. A pokud normální jsou, pak fasují hodně rumu, aby svoji směnu v krematoriu a na hřbitově vůbec ustáli. Tyto a mnoho dalších mýtů se mladý hrobník rozhodl veřejně vyvrátit.

Chtěl vyvrátit mýty, které kolem jeho práce kolují

Na svém TikToku vystupuje pod přezdívkou Grabarz, jednoduše hrobník. Tuto práci dělá už několik let a pohřbil už více než 1 000 lidí. Ve svých příspěvcích se s posluchači dělí o zážitky ze své profese. Motivací mu prý bylo to, že četl na internetu mnoho nesmyslů o profesi hrobníka. Například to, že mrtvým lidem při oblékání lámou kosti. Cítil tak povinnost takové mýty vyvrátit a začal tvořit krátká videa, ve kterých odpovídá na nejčastější otázky týkající se pohřbívání lidí.

Tentokrát se svěřil, jak probíhá exhumace nedlouho pohřbeného těla. I když ji naštěstí nemusí dělat velmi často, někdy si rodina přeje nebožtíka přeložit do jiné rakve nebo si pozůstalí chtějí ověřit, že byl pohřben skutečně ten správný člověk. Pak je povinností hrobníka rakev vykopat a nebožtíkovo tělo vyjmout a přemístit, kam je potřeba.

@robas000 Odpowiadanie użytkownikowi @jarek8024 ♬ dźwięk oryginalny – Grabarz

Zatímco exhumace člověka pohřbeného déle než rok není zase tak náročná, protože se většina tkání již rozložila, u „mladších nebožtíků“ je situace trochu jiná. I když nechtěl zacházet do přílišných detailů, o exhumaci těla, které bylo pohřbeno teprve tři měsíce, řekl: „Za prvé, co říct: Pocity, abych tak řekl, čichové, jsou takové, že kdo není imunní, může utéct. Pokud jde o pohled, kdo není zvyklý, může stejně tak rychle utéct.“

Ne, opravdu to není práce pro každého

Zároveň se ohradil proti některým komentářům lidí, kteří opravdu asi neví, o čem mluví, když píší, že je to práce jako každá jiná. „Můžete si to zkusit. Jde to udělat. Ale kdo není psychicky velmi silný, ten to nezvládne. A musíte být také imunní vůči zápachu, protože ten je opravdu…“ povzdechne si a zbytek věty nechá na fantazii posluchačů. Sám si prý psychiku posiluje díky povídání se svojí ženou, která mu někdy dělá „psycholožku”. Ale práci se snaží domů nenosit.

A jak ho tato profese změnila? „Tato práce nemění přístup ke smrti, ale k životu. Netrápím se světskými problémy, protože vím, že všechny dříve nebo později skončí v mém ústavu. Škoda, že to ne každý dokáže pochopit a třeba se celý život honí za penězi. Podle mě jsou nejchudší. A budu to opakovat stále dokola – rodina je to nejdůležitější v životě,“ říká v rozhovoru pro polský web DzienDobry.

rakev iZdroj fotografie: Freepik
Práci hrobníka nemůže dělat každý

Nikdo jistě nepochybuje, že takovou práci opravdu nemůže dělat kdekdo, a tak buďme vděčni každému, kdo se toho ujme. Pokud vás zajímá více o této profesi, můžete si přečíst další z tajemství, která tento otevřený hrobník osvětlil. Na DámskémDeníku jsme psali, co řekl k paranormálním aktivitám. Opravdu na hřbitově straší?

Co si o práci hrobníků myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články