Lékaři bijí na poplach: „Nepijte studené nápoje, může vás to stát život!“ S tímto neštěstím se setkávají čím dál častěji

Nesmírně vysoké teploty jsou i v České republice na denním pořádku. Tělo ale šokové ochlazení nesnáší dobře.

Lékař i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Už v době pošmourných podzimních dní většina lidí vzpomíná na dlouhé letní večery, veselé opékání párků s přáteli a rodinou, dovolenou, zážitky a hlavně – teplé počasí. Minimum oblečení je jen jedna z nesporných výhod léta, což ocení nejen maminky malých dětí, které znají trýzeň spojenou s oblékáním svých potomků, ale snad i všichni ostatní. Velmi horké dny ale přináší touhu po ochlazení, která ovšem nemusí dopadnout vůbec dobře.

Ledová voda nepomůže

Tropické teploty nejsou už ani v České republice výjimečné. Spíše naopak, zdá se, že si na změnu klimatu musíme všichni zvyknout. „My jsme doma postavili bazén a můžu říct, že toho nelitujeme. Léto je pak velmi komfortní,“ napsal náš čtenář pan Marek Z. z Kyjova. Zchladit tělo i mozek je při obzvláště horkých dnech žádoucí, avšak nic se nesmí přehánět. Přestože je to lákavé, není vhodné volit ke snížení teploty ledovou vodu.

Zvolíte-li osprchování, vyhněte se ledové vodě, radí i web Novinky. Teplotní šok tělo neochladí. Naopak v rámci termoregulace se snaží vyvinout reakci na náhlý chlad a začne produkovat více tepla. Vhodná je tedy vlažná voda.

Jak se vyhnout hospitalizaci

V tomto ohledu i lékaři varují, že ledová voda není řešení. Tělo je nutné ochlazovat systematicky a hlavně s opatrností. Často se tak setkávají s případy, kdy lidé končí v nemocnici v důsledku přehřátí a rychlého ochlazení. Na JIP skončil i chlapec, který vypil v horkém počasí ledovou tříšť, jak DámskýDeník psal. Ta je vhodná až od 4 let, ale lepší je ji dětem nepodávat vůbec.

Muž nabízející ledový nápoj iZdroj fotografie: Piqsels
Pití nápojů s ledem není v horkých dnech vhodné.

Mnozí jistě bojují i s vysokými teplotami v obytných prostorách. Web Deník radí, jak je před teplem ochránit, aniž byste museli pořizovat klimatizaci. Dobré je zatemnit okna s orientací na jižní stranu a větrat v brzkých ranních hodinách, případně až k večeru, kdy již slunce nemá takovou intenzitu. S cirkulací vzduchu napomůžou také ventilátory.

Jak se v horkém počasí ochlazujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články