Jitka Čvančarová přemýšlí o změně profese. Aktuální úroveň českých filmů ji odrazuje od hraní

Hodně nově vznikajících českých filmů je podle herečky povrchních a zbytečně se podbízejících. Možné ale prý je, že prostě neměla v poslední době štěstí na dobrý scénář.

Herečka Jitka Čvančarová i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Charismatická herečka Jitka Čvančarová (45) zvažuje, že dá vale svému řemeslu. Důvodem je kvalita snímků, které se natáčejí. Filmová branže je podle ní podbízivá a díla, jež vznikají, jsou často povrchní a amatérská. „Mám pocit, že se dnešní filmový průmysl často zbytečně podbízí divákovi a považuje ho za hlupáka. Promiňte, to je neslučitelné s mojí představou, jak tvořit umění,“ cituje jednu z nejobsazovanějších českých hereček server Aha!.

Velká míra amatérismu je frustrující

Poměrně ostře se Čvančarová pustila do svých filmařských kolegů na prestižním karlovarském festivalu. „Frustruje mě velká míra častého amatérismu. Není to samozřejmě pravidlem, ale ty časté mělké vody mě začaly frustrovat. Já potřebuju plavat ve vodopádu, teď mluvím v přeneseném smyslu slova, brodit se v mělkých vodách je pro mě neuspokojující, nedává mi to vnitřní smysl. Bavíme se o sebeúctě, nějaké tvořivé umělecké sebehodnotě,“ prohlásila herečka.

Klesající úroveň filmu ji vybídla k úvahám nad změnou profese. „Člověk se nechce umělecky sám sobě zpronevěřovat. Souvisí to s tématem, spolupracovníky, scénářem, kvalitou filmu – se vším trošku dohromady. Na mě je těch témat v mělkých vodách příliš mnoho, nebo jsem neměla v poslední době štěstí na dobrý scénář a potkávala jsem spíš povrchní témata,“ vysvětlila herečka s tím, že podbízivost a dělání hlupáků z diváků se neslučuje s její představou o tom, jak dělat filmové umění.

Ztráta soukromí je moc velká daň

Čvančarová naznačila, že by herectví klidně pověsila na hřebík. „Nevíš, co bude zítra. Třeba budu dělat úplně jinou profesi, než dělám, já to pořád nemám zavřený. Naopak. Úplně s přehledem si umím představit, že bych nebyla herečka. Svoji profesi mám strašně ráda, miluju ten tvůrčí proces, mám ráda, když je zpětná vazba tak hezká, jako ji doteď mám. A že to moje umění lidem něco přináší. Já ale trošku trpím zájmem médií a ztráta soukromí je opravdu velká daň za povolání, které máš rád,“ řekla herečka.

Herečka Jitka Čvančarová s manželem Petrem Čadkem iZdroj fotografie: Nextfoto

Středem pozornosti bývá Čvančarová na karlovarském filmovém festivalu pravidelně. Rozruch však dosud působily spíš róby, které předváděla na červeném koberci. Titulní strany bulváru ještě dlouho po filmařském svátku plnily její fotografie v načechraných modrých šatech, které si vzala v roce 2021. Herečka kyprých tvarů v nich nevypadala příliš lichotivě. I letošní model fuchsiové barvy upozornil spíš na nedostatky než na přednosti její figury.

Co si myslíte o kvalitě nových českých filmů?

Zdroj: Aha!
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články