Bývalá první dáma dojemně zavzpomínala na návštěvu u česko-francouzského spisovatele, který svým dílem zasáhl několik generací čtenářů, a zároveň si překvapivě posteskla.
Nejen umělecký svět zasáhla smrt jednoho z nejvýznamnějších světových autorů dvacátého století Milana Kundery († 94). O dojemné vzpomínky na spisovatele, který byl několikrát nominovaný na Nobelovu cenu za literaturu, se podělila se svými instagramovými fanoušky i herečka a bývalá první dáma Dagmar Havlová (70). Připojila i překvapivou informaci o svém zesnulém manželovi, někdejším prezidentovi Václavu Havlovi († 75).
Nemohla se věnovat zálibám a koníčkům
Bývalá první dáma je na sociálních sítích velmi aktivní. Když 11. července zemřel ve svém pařížském bytě mezinárodně proslulý autor, zveřejnila na instagramovém profilu jeho obrazy, rukopisy a vzpomínku. Úmrtí spisovatele ji zasáhlo. „S Milanem Kunderou jsem se několikrát setkala, když jsme s manželem navštívili jeho i paní Věru v jejich pařížském bytě. Věra uvařila vždycky vynikající jídlo, které s francouzským vínem uvolnilo konverzaci a mou trému,“ napsala Havlová.
V dojemném příspěvku pak pokračovala poněkud překvapivě. „Bavili jsme se do pozdních nočních hodin. Ten hovor i atmosféra mi v hlavě a v srdci uvízly dodnes. Možná se s nimi podělím na jiné platformě. S Věrou jsme si poté vyměňovaly vzájemně maily. Ale služba na Hradě a můj manžel mi příliš majetnicky a žárlivě nedovolovali věnovat mému volnému času, koníčkům a zálibám čas. Jak moc mě to mrzí,“ posteskla si někdejší první dáma.
Napjatý vztah měli už od srpnové okupace
Nečekané přiznání týkající se někdejší hlavy státu fanoušky možná mohlo trochu zaskočit. Vztahy mezi Kunderou a Havlem byly dlouhá léta napjaté. Možná proto podle serveru VipShow už neměla Havlová moc příležitostí setkat se se spisovatelem a jeho manželkou. Názorový konflikt mezi spisovatelem a někdejší hlavou státu se rozhořel už po sovětské okupaci Československa v roce 1968.
Kundera podle Blesku tvrdil, že pokus pražského jara skloubit demokracii, lidskost a socialismus byl historickým aktem, který postavil české země znovu do středu dějin. Tehdejší disident Havel se sarkasmem sobě vlastním mu ostře oponoval. Podle něj se Češi pouze pokusili získat trochu toho, co lidé v západní Evropě už dávno měli. Státní bezpečnost pak podle deníku měla v odposleších zaslechnout, jak Kundera o Havlovi mluví jako o duševně chorém.