„Každý den radši snáším ponižování, než bych ztratila domov. Nedokážu si představit žít v chudobě,“ popisuje čtenářka Dana

Čtenářka Dana poslala redakci svůj životní příběh s popisem aktuální situace, která ji trápí ze všeho nejvíce.

žena i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čtenářka Dana se svěřila redakci se svým životním problémem, který ji trápí den co den. Neví, jak si poradit a jaké kroky udělat. Každý pár, který spolu bydlí, má svůj způsob, jak pokrýt potřebné výdaje. Manželé nebo partneři mohou mít společný účet, nebo každý svůj a rovnoměrně rozděleny potřeby, které musejí zaplatit. Občas však mohou kvůli financím vznikat nemalé problémy.

Změna statusu

Čtenářka Dana je nyní v důchodovém věku. Když se ohlédne zpět, tak lituje každého rozhodnutí, které ve svém životě udělala. Předtím se nenacházela v tak bezvýchodné situaci, jako se nachází teď. V produktivním věku měla dobrou práci a slušné platové ohodnocení. Později však změnila svůj status zaměstnance na osobu samostatně výdělečně činnou. Tehdy se to zdálo jako rozumné rozhodnutí.

Mzdy se snižovaly, zatímco platy rostly, bylo výhodnější pracovat sám za sebe. Nikdo jí však tehdy neřekl, že zaopatření v důchodu už tak slibné nebude. Dana byla v minulosti vdaná za jiného muže. Ten ji však psychicky vydíral, což se později stalo hlavním důvodem jejich rozvodu. Poté se dala dohromady s Tomášem, se kterým jsou spolu již více než dvacet let.

Prošení o každou věc

Tomáš byl rozvedený a dnes má dvě dospělé děti. Od těchto dětí slyšela o Tomášovi nepěkné věci a narážky. Těm však nepřikládala žádný význam. Dnes již chápe, proč se Tomáš také rozvedl. Koupil dům a výdaje na údržbu a vybavení si rozdělili. Ve výsledku je však většina věcí Tomášova. Dana se stala pouhým hostem. Se svým důchodem si nemůže dovolit udělat změnu.

Počítání financí iZdroj fotografie: Depositphotos

Stará se o domácnost a o Tomáše, kterého musí zároveň prosit o každou korunu. Ten nadále pracuje ve stavební firmě. Několikrát jí řekl, že jej stojí nehorázné peníze. Občas jezdí s přáteli na výlety. V restauraci je Tomáš ochotný zaplatit útratu za všechny, ale koupě obyčejného svetru pro Danu pro něj představuje problém. Dana je již z jeho chování zoufalá.

Co byste Daně poradili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články