Terapeutická fenka Luna pomáhá stovkám pacientů. Některé lidi její „profese“ přesto pobuřuje

Fenka již pomohla ke zotavení mnoha pacientům polské nemocnice. Její profese však sklidila také velkou vlnu kritiky a pobouření.

Žena se zlatým retrívrem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ne nadarmo se říká, že je pes nejlepším přítelem člověka. Díky těmto čtyřnohým kamarádům často lidé překonávají těžké životní chvíle, protože mají po boku alespoň svého mazlíčka, který je jim oporou. Mohou se jim svěřovat se svými problémy a psi vždy oddaně poslouchají a snaží se svého pána potěšit a rozptýlit. A právě proto jsou tato zvířata vhodná pro léčbu a tzv. canisterapii.

Terapie pomáhá zlepšit psychiku a motoriku

Tato léčebná metoda má pozitivní vliv na psychosociální a fyziorehabilitační rozvoj člověka a je prováděna speciálně cvičenými psy nebo fenkami. Využívá se především při léčení psychických poruch a depresí, tato zvířata hojně navštěvují domovy pro seniory nebo dětské domovy. V ústavech pro fyzicky a mentálně postižené jsou tito vycvičení psi součástí rehabilitace, jelikož pomáhají při procvičování některých částí lidského těla. A přesně jedna taková fenka navštěvovala polskou nemocnici, avšak její činnost zde vyvolala na internetu bouřlivé reakce.

Informace o novém psím terapeutovi popsala a zveřejnila jedna ze zdravotních sester na sociálních sítích. Příběh roztomilé několikaměsíční fenky Luny, která vyléčila již mnoho lidí, oslovil nejednoho internetového uživatele. Sklidil obrovské množství obdivu a pozitivních reakcí, ale také spoustu kritiky. „Mám z toho smíšené pocity. Je pes správně socializovaný, nebo je to pro něj velké nahromadění stresu a zátěže? Někdy to, co považujeme za projev radosti z chování psa, je projevem stresu,“ napsal jeden z komentujících.

Luna musela opustit nemocnici

Luna patří jednomu ze zaměstnanců nemocnice. Je jí jen pár měsíců a v nemocnici dostala svůj vlastní pokoj s ohrádkou, miskami na vodu a jídlo. Nemocniční personál, který se má o Lunu ve službě starat, má v rozvrhu speciální značku, která znamená, že právě on je daný den zodpovědný za venčení a krmení tohoto čtyřnohého mazlíčka. Na začátku června se měla konat konference, kde měla být Luna oficiálně představena novinářům a veřejnosti. To se však nestalo, a tak Luna musí nyní žít se svým pánem mimo prostory nemocnice.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený LUNA (@lunathedogfromer)

Ještě předtím se vedení nemocnice sešlo se zástupci kynoterapeutické společnosti a projednávali, zda je možné fenku nadále udržovat v nemocnici. Bohužel po dlouhé debatě instituce na její přítomnost ve zdravotnickém zařízení rezignovala. Zřejmě i podlehla velké kritice na internetu a sociálních sítích. Zlepšení psychické kondice, snížení stresu a rozvoj empatie, což jsou jen některé výhody terapie vedené právě Lunou, se prozatím konat nebudou. Jak ale společnost uvedla, je toto rozhodnutí zatím pouze dočasné.

Co si o této léčebné metodě myslíte vy?

Zdroj: o2
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články