Esej mladé žačky z roku 1950 uchvátila internet. Tehdy 12letá Helena v ní popisuje, jak trávila prázdniny

Na startu nového školního roku dostali žáci od své učitelky za úkol ohlédnout se za letním dobrodružstvím. Obsah, a zejména mimořádně úhledné písmo školačky jsou působivé.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vzdělávací systém se modernizuje, aby držel krok s tempem doby. To, co se učily ve školách naše babičky, může leckomu připadat zvláštní, stejně jako prarodiče dost dobře nerozumí předmětům využívajícím nových technologií. To, co se ale v průběhu let mění jen minimálně, je výuka psaní. Papír a tužku skoro nic nenahradí. Ale krasopisně napsaná slohová cvičení prarodičů mají k dnešním poněkud načmáraným esejím docela daleko.

Sešit byl hustě popsaný úhledným rukopisem

Důkazem je sešit s poznámkami z roku 1950, který zveřejnila ve videu na sociálních sítích učitelka pracující v jedné z polských škol Montessori. Příspěvek se rychle stal hitem internetu. Starší generaci totiž určitě dokáže dojmout a v té mladší vzbudit obdiv. Krasopisně popsaný sešit patřil žákyni sedmé třídy Heleně Fikyně. Školačka v něm popsala mimo jiné svoje zážitky z prázdnin. Úhledné písmo i její vyjadřovací schopnosti jsou opravdu působivé.

Děti tehdy krátce po zahájení nového školního roku dostaly od své učitelky úkol. Měly napsat esej, ve které zavzpomínají na letní dobrodružství. „Po celoročním učení přišly tolik očekávané prázdniny. Školáci je mají proto, aby si co nejlépe odpočinuli a nabrali síly na studium. Kolik radostí a potěšení je s nimi spojeno,“ napsala v úvodu své slohové práce dvanáctiletá Helena. Stejně jako celá řada jejích spolužáků vyrazila v létě s rodiči k moři.

Školačka napsala o prvním setkání s mořem

Čas prázdnin byl v padesátých letech stejně jako v současnosti zasvěcený výletům a dovolenkovým radovánkám. „Také jsem se vydala ven a poznávala naši zemi. Byla jsem v Gdyni a poprvé jsem viděla naše moře. Je něco krásného dívat se na nesmírnost vod, když klidná vlna připluje ke břehu a ošplouchne vám nohy. A když vychází slunce, je to tak nádherné, jako by vycházelo z moře. Krásné je naše Baltské moře,“ popsala školačka své první dojmy ze setkání s mořem.

@montepolski Wypracowanie z 1950 roku pt. „Dlaczego pragnę pokoju?”, uczennica klasy VII #lekcja #staraszkoła #historia #powojnie #powojennapolska #szkoła #kaligrafia #kaligrafia #zeszyt ♬ Waltz No.2 – Cihat Aşkın

Styl psaní i mimořádně úhledné písmo dvanáctileté dívky z padesátých let okamžitě vzbudil pozornost u uživatelů sociálních sítí. „To písmo je nádherné a úžasný výběr slov. Všechno se dá bez problémů přečíst. Krasopis býval kdysi důležitý,“ uvedl pod videem jeden z diskutujících. „Můj táta se narodil v roce 1949 a máma v roce 1950 a oba mají krásné písmo, protože se krasopis tehdy vyučoval. Učili nás ho i doma,“ napsal jiný. „V padesátých letech lidé stále uměli krásně psát. Můj rukopis je čitelný, ale vypadá pětkrát hůř než tento,“ stálo v další reakci.

Co říkáte na styl eseje z padesátých let?

Zdroj: MontePolski
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články