Dvojčata se v děloze navzájem zabíjela. Byla zachráněna zázrakem

Lékaři jí dokonce nabídli ukončení těhotenství. Šance, že její dvojčata přežijí, byla mizivá. Přesto se stal zázrak a holčičky dnes zdárně prospívají.

těhotná žena i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Nejprve se s manželem těšili na příchod dvojčat. Už velmi brzy však lékaři zjistili, že s jejím těhotenstvím není něco v pořádku. Dvojčata v její děloze trpěla vzácnou poruchou, které se říká transfuzní syndrom. I přes operační zákrok, kterým se lékaři snažili její těhotenství zachránit, se dvojčata narodila velmi brzy.

Ultrazvuk ukázal, že trpí transfúzním syndromem

Laura Watson je 29 letá maminka ze Severního Irska. Spolu s manželem vychovávají syna a teď už i dvě holčičky. Ještě před pár měsíci však vše naznačovalo, že jejich dvojčata nepřežijí. Laura vzpomíná, jak dětem nekoupila ani kousek oblečení. Drama, které její těhotenství provázelo, totiž podle prognóz lékařů nemělo mít šťastný konec.

Již v prvních týdnech jejího těotenství totiž vyšetření ukázalo, že dvojčata v její děloze trpí transfuzním syndromem. Tato vzácná porucha se objevuje pouze u jednovaječných dvojčat a v podstatě jde o to, že společná placenta nevyživuje obě děti stejně. Zatím co k jednomu proudí nadměrné množství živin a kyslíku, to druhé naopak začne strádat.

děti v inkubátoru iZdroj fotografie: Freepik

Se syndromem se pojí celá řada komplikací a záleží také na tom, v jaké fázi těhotenství se objeví. Pokud se lékařsky nezasáhne, pak 90 % dětí umírá. A v případě Laury a jejích dvojčátek byla situace také velmi komplikovaná. Lékaři ji připravovali na to, že její děti nejspíš nepřežijí a nabídli Lauře i ukončení těhotenství. Ta to však razantně odmítla a lékaři se tak snažili udělat maximum, aby holčičkám dali alespoň nějakou šanci.

Maminka tomu zázraku dodnes nevěří

Laura tak byla letecky transportována ze Severního Irska do specializované nemocnice v Londýně. Ve 20. týdnu těhotenství tu podstoupila operaci, která pomohla k tomu, aby byl průtok krve mezi dvojčaty rovnoměrněji distribuován. I přes úspěch operace, která dala Lauře naději, se vše zdramatizovalo už o tři týdny později, když jí praskla plodová voda.

Lékaři se snažili udržet děti v její děloze co nejdéle. Laura tak byla pod neustálým dohledem. O pět týdnů později už lékaři nemohli jinak. U jedné z holčiček totiž zjistili, že má těžkou anémii a pokud má přežít, musí okamžitě na svět. Ve 28. týdnu těhotenství tak byl proveden akutní císařský řez. Přesto, že menší z holčiček vážila pouhých 600 g, nakonec obě přežily.

dvojčata iZdroj fotografie: Freepik

„Připadalo mi, jako bych byla stále těhotná, jako by se to nikdy nestalo. Když jsme je konečně drželi, ani nevím, jak to popsat, bylo to tak ohromující. Těhotenstvím jsem ztratila veškerou naději a tak jsem nemohla uvěřit, že porod přežily,vzpomíná Laura na první chvíle, kdy si plně uvědomila, že to její dcerky navzdory všem prognózám zvládly.

Co říkáte na tato zázračná dvojčátka?

Zdroj: Mirror
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články