Většina železničních společností trvá na uhrazení upomínek v řádu několika tisíc korun. To, že manželé nikam vlakem necestovali, a dokonce ani nemají platné pasy, je nezajímá.
Seniorský pár žije už několik let ve strachu, že se na prahu jejich domova objeví exekutoři a zabaví jim jejich majetek, protože se mají vyhýbat placení jízdenek. Manžele totiž pronásleduje několik železničních společností, které se domnívají, že jim dluží. Upomínky, aby neprodleně uhradili sumy za cesty vlakem po celé západní Evropě, důchodcům chodí každý týden už roku 2017. Neuvěřitelné je, že manželé nikam necestovali už 15 let, ale drážní firmy to nezajímá.
Dopisy od právníka zůstaly bez odezvy
Manželé David a Marjorie Ballovi z Lutonu v britském hrabství Bedfordshire dostávají i dva dopisy týdně, které požadují, aby zaplatili za cesty vlakem, které ale neabsolvovali. Posílají je drážní společnosti z Francie, Německa, Švýcarska, Nizozemska a Velké Británie, které jsou přesvědčeny, že jejich služby důchodci využili a nezaplatili za ně. Vyjma dluhu tvrdě požadují zaplatit i pokuty. Senioři mají strach, že se u nich doma objeví vymahači nebo exekutoři.
Původně se manželé, kteří necestovali vlakem do zahraničí už 15 let, domnívali, že se omyl brzy vysvětlí. Jenže se mýlili. Později si dokonce museli najmout drahého právníka. Obeslal železniční firmy s vysvětlením a žádostí o zastavení vymáhání pohledávek. Většina ho ale ignorovala. „Požadavky jsou pokaždé ve výši asi 150 eur (zhruba 3 600 korun). Nejsou na naše jméno, ale jsou na naši adresu,“ cituje 81letého počítačového inženýra v důchodu Davida Balla server Daily Mail.
Bojí se, že na dveře zaklepe exekutor
Zoufalí senioři tvrdí, že jde o nedopatření. Nechápou, proč kauzu železniční firmy neprošetří. Člověk, který adresu důchodců zneužil, se během cestování vlakem vydával za Ashleyho Willse, Michaela Rosche a Davida Barnfielda. „Přemýšlel jsem, jak může takový člověk nastoupit do vlaku bez jízdenky. Zastaví ho, zeptají se na jeho údaje a on jim řekne falešné jméno a naši adresu. Nechápu, proč neprovedli další kontrolu, aby se toho člověka zeptali, co dělá na mezinárodní železnici bez peněz,“ dodal senior.
První dopis s pokutou v přepočtu zhruba 4 700 korun, přišel v roce 2017. Tehdy manželé zavolali dopravci a ten se jim za omyl omluvil. Pokusili se také kontaktovat další z firem, ale moc úspěšní nebyli. V současné době jsou starobní penzisté stíháni kvůli sedmi jízdným. Obávají se chodit i na poštu. „Jen čekáme, až nám dopisy přijdou domů a doufáme, že to nebude další. Máme strach, že na dveře jednoho dne zaklepou exekutoři. Je to ubíjející,“ vypráví sekretářka v důchodu Marjorie Ballová.
Nizozemská železnice je dala k soudu
Bezdětní manželé žijí ve stejném domě, který kupovali jako novostavbu, už 36 let. Dopravují se prý všude výhradně autem. Naposledy byli v zahraniční na dovolené v roce 2008 na Kubě. Přesto po nich vymáhají jízdné i železniční společnosti z cizích zemí. Zatím poslední dopis poslala vymahačská firma německých železnic. Požaduje zaplatit v přepočtu přes 4 000 korun do 9. září. Nizozemské dráhy dokonce už daly důchodce k soudu. Manželé jsou zoufalí. „Snažíme se na to nemyslet, ale pak to přijde. Zmizí to někdy?“ ptají se.