Je mu 90 let a stále pracuje v náročném povolání, kde na něj nikdo nebere ohledy. Pan Josef prostě z důchodu nevyžije

Obrovské zdražování tvrdě dopadlo zejména na domácnosti seniorů, kteří se ocitají na hranici chudoby. Některým nezbývá nic jiného než zase začít chodit do práce.

Senior řídí automobil i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože to vypadá, že největší inflační pohroma pomalu končí, vyšponované ceny potravin, léků, energií, služeb a dalších věcí nezbytných k životu neklesají anebo jen minimálně. Drahota děsivě dopadla na osaměle žijící seniory. Vyžít z důchodu je skoro jako zázrak. Své o tom ví devadesátiletý pan Josef z Prahy. „Abych si mohl dovolit bydlet a jíst, musím prostě pracovat,“ napsal nám do redakce DámskéhoDeníku.

Seniorovi důchod nestačí na živobytí

Dokud byla naživu žena pana Josefa, starost o domácnost a rodinný rozpočet byly její doménou. Manželé si ale nestěžovali. „Ze dvou důchodů jsme zaplatili složenky, léky, jídlo a dokonce pár korun nám zbylo na přilepšenou,“ vysvětluje čtenář. Karta se ale obrátila, když se z pana Josefa stal vdovec. Bylo to v době koronavirové pandemie, kdy začalo zdražování. „Zůstal jsem na všechno sám. Ani jsem nevěděl, kde se co platí,“ dodal.

Celý život pracoval načerno a v důchodu živoří. Senior pobírá pouhých 5 300 Kč měsíčně

Když se pan Josef v rodinných financích zorientoval, zjistil, že ze svého a vdovského důchodu vyžije jen těžko. Byl navíc klientem zkrachovalé energetické firmy Bohemia Energy, což v konečném důsledku znamenalo, že za elektřinu a plyn musel platit nehorázné peníze. „Nezbylo mi nic jiného než jít zase do práce. Naštěstí ve firmě, kde jsem dřív pracoval, se mnou byli spokojení. Měl jsem tam kamarády, a tak mě vzali,“ uvedl čtenář.

Kdyby neměl práci, skončil by pod mostem

Přestože je panu Josefovi už devadesát let, stále pracuje. Navíc v náročné profesi, kde na jeho věk nikdo nemůže brát ohledy. „Dělám řidiče. Musel jsem na lékařské vyšetření a prošel jsem. Doktor mi řekl, že jsem v lepší kondici než kdejaký padesátník. Na další prohlídku musím zase až za rok,“ svěřil se čtenář. Povolání, kterému zasvětil celý profesní život, ho začalo zase bavit. Nepotřebuje navigaci a jiné vymoženosti, protože zná silnice jako vlastní boty.

Plačící senior iZdroj fotografie: Depositphotos

Díky nové práci se nemusí omezovat a výdaje na domácnost, bydlení i léky už platí bez problémů. „Hodně mi ten plat pomáhá a taky chodím do práce rád. Mám tam kamarády a nejsem sám,“ řekl senior. Jedna věc mu ale nejde do hlavy. „Je ale smutné, že jsem celý život poctivě pracoval a na stará kolena nevyžiju z důchodu. Co bych dělal, kdyby mě nevzali? Žil bych někde pod mostem,“ uzavřel smutně svůj příběh pan Josef.

Co říkáte na příběh osamělého seniora?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články