9 nečekaných věcí dokáže předpovědět úspěšnost vašeho manželství. Čeká vás pohádkově šťastný konec, nebo rozvod?

Pokud máte pocit, že vaše manželství spěje k rozvodu, projděte si těchto devět bodů. Utvořit si správný úsudek pro vás poté bude hračka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Všichni lidé chtějí lásku na celý život, ale praxe ukazuje, že tento scénář je vzácnou výjimkou, která neodpovídá tvrdé realitě. V Evropě se lidé za posledních 50 let začali rozvádět 2,5krát častěji a brát se 2krát méně často. Přesto je pozitivním faktem předvídatelnost rozvodu podložená vědeckým výzkumem. Problematikou se zabývá například psycholog Dr. John Gottman.

Počet úsměvů na fotkách z dětství

Psychologové provedli řadu testů, aby se pokusili pochopit, zda je možné předpovědět rozvod z dětských a mladistvých fotografií. V jedné studii se vědci dívali na obrázky z vysokoškolské ročenky a hodnotili intenzitu úsměvů na stupnici od 1 do 10. Hodnocení bylo založeno na protažení dvou svalů: jeden stahoval ústa a druhý vytvářel vrásky kolem očí.

iZdroj fotografie: Pexels

Nikdo z těch, jejichž úsměvy byly hodnoceny „10“, se nerozvedl. Mezi zamračenými se přitom rozvedl každý čtvrtý. Výsledky obecně ukazují, že lidé, kteří na fotkách vypadají zachmuřeně, se rozvádějí 5krát častěji než ti, kteří se usmívají. Je velmi zajímavé, že už vaše dětské či mladistvé já dokázalo předpovědět vaši manželskou budoucnost a úspěšnost.

Emocionální tón hlasu

Počítačový algoritmus dokáže s přesností na 79 % předpovědět úspěch manželství pouze pomocí tónu hlasu manželů při vzájemné komunikaci. Vědci analyzovali rozhovory více než sta párů, které navštěvovaly psychologa, a poté sledovali jejich rodinný stav po dobu pěti let. Tento rodinný stav neboli úspěšnost jejich manželského soužití se odvíjel právě od způsobu jejich komunikace s tím druhým.

iZdroj fotografie: Pexels

Ukazuje se, že intenzita a výška tónu mohou naznačovat silné emoce. „To, co říkáte, není to jediné, na čem záleží, je také velmi důležité, jak to říkáte. Naše studie potvrzuje, že to platí i pro partnerský vztah,“ tvrdí vědci. Vaše emoce a pocity týkající se dané situace tedy neplynou z obsahu konverzace, ale z jejího vizuálního a zvučného profilu. Pravděpodobně váš tón hlasu může odhalit a rozkrýt zmíněné lži.

Pohlaví kolegů v práci

Podle dánských vědců se lidé, kteří pracují obklopeni příslušníky opačného pohlaví, rozvádějí o 15% častěji než ti, kteří mají stejnopohlavní spolupracovníky. Studium této problematiky přineslo větší množství výsledků, když se vědci zaměřili na páry, které se vzaly v letech 1981 až 2002 v Dánsku. Zjistili, že 100 000 z nich se již rozvedlo. Dodnes není jasné, proč zrovna sňatky z těchto jednadvaceti let nebyly dlouhotrvající.

iZdroj fotografie: Pexels

Snad každý jsme už minimálně jednou zaslechli v meziřeči zmínku o manželství, které se rozpadlo, protože jeden z partnerů si našel další polovičku ve svém zaměstnání. Pravděpodobně je to způsobeno množstvím času, které v práci většina lidí tráví. Když se tato časová náročnost spojí s častými domácími neshodami, vzniká dobrý základ pro nevěru.

Výchova matky

Častěji podávají žádost o rozvod ženy. Navíc existují studie, které ukázaly, že většina párů kopíruje chování svých rodičů, zejména matek. Sociologové zkoumali chování 7 000 lidí a zjistili, že pokud by matka vstoupila do nového vztahu (ať už by šlo o manželství nebo jen o společné soužití), poměrně často by se jejich dospělé děti chovaly stejně.

iZdroj fotografie: Pexels

Od pradávna je známý pojem „tchyně“ a s ním spojené rozporuplné pocity. Většina lidí se snaží mít s rodiči svého partnera co nejlepší vztahy, i když jim k tomu právě zmíněná osoba nepomáhá. Jenomže co když máte partnera s nepříjemnými rodiči a on se jim začíná stále více podobat? Odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduchá, a proto může být překážkou pro spokojený vztah.

Ignorování konfliktů

John Gottman jmenoval čtyři předzvěsti hrozícího rozvodu: pohrdání, postavení oběti, kritiku a ignorování konfliktů . „Čtyři jezdci Apokalypsy“ vypadají na první pohled nevinně, ale ve skutečnosti je to v praxi velmi nebezpečná strategie chování. Jen si to představte – máte pocit, že jste připraveni na žhavou debatu o problému, který vás už pěkně dlouho štve, a váš partner najednou přestane konverzaci podporovat.

iZdroj fotografie: Pexels

Mohlo by se zdát, že tím manželé dokážou udržet mír, ale opak je pravdou. Ačkoli debaty a hádky nejsou nejlepší součástí komunikace obecně, stále pomáhají rozdělit dobré a špatné záležitosti. Jsou potřeba k vyřešení problémů, které samy nevyprchají. Pokud člověk tyto situace neustále ignoruje, stále více frustrujících faktů zůstává nevyřešeno.

Negativní postoj k přátelům partnera

Vědci analyzovali vztahy 373 párů ve více než šestnáctiletém manželství. Ukázalo se, že 46 % párů se rozvedlo do šestnáctého roku manželství a častokrát manželova kritika manželčiných přátel v prvním roce manželství předpověděla, že v budoucnu dojde ke zlomu. Vztah jednoduše nedokáže fungovat bez akceptování a respektu vůči blízkým lidem toho druhého.

iZdroj fotografie: Pexels

Podle vědců je to dáno tím, že vztahy mezi ženami a jejich přáteli, které se vyznačují úzkou citovou blízkostí a podporou, trvají déle, zatímco mužské přátelství častěji závisí na společných aktivitách. V souladu s tím je pro muže snazší změnit okruh jejich známých a obtížnější se vyrovnat s přáteli své ženy, které považují za nepříjemné. Možná v tomto případě hraje svou roli i určitá žárlivost.

Nadměrná náklonnost

Psycholog Ted Huston studoval 168 párů do 13 let od jejich svatby. Výsledky byly publikovány v časopise Interpersonal Relations and Group Processes v roce 2001, kde je uvedeno: „Páry, které se rozvedly sedm nebo více let poté, projevovaly k sobě téměř o třetinu větší náklonnost než manželé v úspěšnějších manželstvích.“ To vede k myšlence, že větší náklonnost neznamená úspěšnější manželství.

iZdroj fotografie: Pexels

To je způsobeno tím, že páry, které začaly vztah se silnými romantickými city, se s větší pravděpodobností rozešly, protože pro ně bylo velmi obtížné udržet intenzitu těchto emocí„Věřte tomu nebo ne, manželství, která začínají méně hollywoodskou romantikou, mají obvykle slibnější budoucnost,“ říká expertka Aviva Patz. Tedy výzkum naprosto vyvrátil všechny typické děje romantických komedií.

Chudoba a nezaměstnanost

Je zcela zřejmé, že žít v těžkých podmínkách není snadné. Vztahy v těchto rodinách ztroskotají častěji než v těch finančně stabilních. Bob Birrell, spoluautor studie o finančních výsledcích rodičů po rozchodu, to potvrzuje. Lidé si myslí, že systém jedná drakonickým způsobem, aby vytáhl peníze z kapes mužů. Realita je taková, že většina odloučených a rozvedených chlapů má tak nízké příjmy, že platí velmi málo za blaho matky a svých dětí.

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud člověk řeší existenční problémy, jako je například jídlo, bydlení, zdravotní péče a všechny prvky potřebné pro běžný život, není snadné u toho myslet na romantiku a partnerovo štěstí. Bohužel právě tyto záležitosti odtahující pozornost od partnerského života jsou původcem jeho nešťastného konce. A to nemluvě o rodičovství a následné náročné finanční péči o děti.

Velikost postele

Manželé by měli spát odděleně nebo na velmi široké posteli kvůli duševnímu a fyzickému zdraví, pro dobrý spánek a pro zdravé prostředí v rodině. Vědci studující problémy se spánkem zjistili, že 30 – 40 % párů spí v různých postelích. A to je dobře, protože nekvalitní spánek může vést k rozvodu. Pokud tedy chcete udržet váš vztah pevný, dbejte na to, abyste se dobře vyspali.

iZdroj fotografie: Pexels

Spánek vedle milované osoby může jak velmi uklidňovat a být prospěšný, tak pro někoho představovat každodenní noční můru. Láska a zamilovanost bohužel neodstraní chrápání a další nepříjemné zlozvyky, které se projeví pouze v noci. V tomto případě je mnohem lepší se vzdát romantického ranního probuzení a dát zelenou dostatečnému kvalitnímu odpočinku.

Jaké další věci podle vás mohou předpovědět nadcházející rozchod?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články