Narodí se jako dívky, ve 12 letech se jim ale začne vyvíjet mužský pohlavní orgán. Město neví, jak tomu zabránit

V karibském městečku Las Salinas se rodí děti se vzácnou genetickou mutací, která způsobuje, že dívkám začne v pubertě růst penis. Říká se jim güevedoces.

Plačící novorozenec i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejde o výplod fantazie filmových tvůrců, nýbrž o realitu. Děti se specifickou poruchou vývoje pohlaví, kterým se říká güevedoces, jsou skutečné. Narodí se jako dívky a kolem dvanácti let jim najednou přirozeně začínají růst vousy a vyvíjet se mužské pohlavní orgány. K tomuto zvláštnímu jevu dochází ve městě Las Salinas v Dominikánské republice. Až dvě procenta novorozenců, jež přijdou na svět jako holčičky, projdou touto přeměnou.

Dívkám ve 12 letech začne růst penis

Přestože je Dominikánská republika vyhlášenou exotickou dovolenkovou destinací s plážemi pokrytými bílým pískem a tyrkysově zbarveným oceánem, málokterý návštěvník slyšel o tomto fascinujícím úkazu. Lékařská věda ale güevedoces, což v překladu znamená penis ve dvanácti letech, zná dlouhá desetiletí. Podle serveru LeFigaro se už počátkem sedmdesátých let vydala do Las Salinas záhadu rozluštit endokrinoložka Julianne Imperato-McGinleyová z Cornell Medical College v New Yorku.

Zjistila, že na každých 90 chlapců připadá v městečku přibližně jeden güevedoce. Po narození vypadá jako dívka a je tak také vychováván. S nástupem puberty její hlas zmutuje v chlapecký a vyvine se u ní typický mužský fenotyp s výrazným nárůstem svalové hmoty a falus, který se zvětšuje a stane se funkčním penisem. Podle závěrů endokrinoložky je to proto, že tyto děti jsou nositeli genetické mutace, která vede k nedostatku enzymu 5-alfa reduktázy.

Za zvláštním jevem je genetická mutace

Tento enzym hraje v lidském organismu klíčovou roli, neboť přeměňuje mužský hormon testosteron na dihydrotestosteron. Během embryonálního vývoje má vliv na tvorbu penisu, šourku a prostaty. Absence enzymu u güevedoces odsouvá vývoj mužského pohlavního orgánu až do puberty. Po narození se tedy jeví jako holčičky a až s přívalem testosteronu v pubertě se změní jejich genitálie, svaly i ochlupení. Stejný jev vědci objevili podle serveru TheGuardian i v Papui-Nové Guineji.

Jedním güevedoces z Las Salinas je také chlapec Johny, který se narodil jako dívka Felicita. Svou skutečnou identitu objevil mnohem dříve než ve dvanácti letech. „Nerad jsem se oblékal jako holka, a když mi rodiče koupili hračky pro holky, nehrál jsem si s nimi. Když jsem viděl skupinu kluků hrát si s míčem, šel jsem za nimi,“ cituje BBC Johnyho. Když se z něj v pubertě stal chlapec, děti ve škole se mu posmívali. „Říkali mi, že jsem ďábel, ošklivé věci, sprostá slova, a mně nezbývalo než se s nimi prát,“ dodal.

Někteří güevedoces chtějí zůstat ženami

V některých zemích absolvují intersexuální děti ihned po narození operaci genitálií. Možná proto, aby nečelily stigmatizaci jako pár, o kterém psal DámskýDeník. V Dominikánské republice se však na güevedoces pohlíží jako na třetí pohlaví, jež prožívá ambivalentní genderovou socializaci až do své proměny. Většina se v dospělosti identifikuje jako muži, ale jsou i případy, kdy güevedoces podstoupili operaci pohlaví, aby mohli zůstat ženami.

Co říkáte genetické anomálii, kterou mají děti v Dominikánské republice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články