Již od 14 let byla alkoholičkou. Když to zjistil její přítel, beze slova odešel. Pak změnila svůj život od základu

Nebyla střízlivá několik let, opustil ji přítel a přišla o práci. Přesto všem dokázala, že odhodlání se svým životem něco udělat za tu námahu opravdu stojí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Alkohol, ač patří mezi legální a lehko dostupné výrobky, může být velmi nebezpečný. Už hodně lidí podlehlo jeho vábení a zničili tak život nejen sobě, ale často i svým blízkým. Bohužel si na něm lidé poměrně snadno dokáží vytvořit závislost. To se stalo i Heidi Purak z Viborgu v Dánsku, která se stala alkoholičkou již v poměrně raném věku. Alkohol jí dlouhá léta ovlivňoval život, ale tahle žena se odrazila ze dna a rozhodla se svou závislostí bojovat.

Dětství se neobešlo bez alkoholu

Heidi měla teprve třináct let, když se poprvé opila. Brzy se z toho stal její zvyk a ve čtrnácti letech už s kamarády běžně chodila popíjet. Něco bylo špatně už od samého začátku, jelikož dívka pila tak často, že se pro ni brzy stalo rutinou vypít dvojnásobek toho, co její vrstevníci. Přiznala, že již v tak útlém věku jí dělalo dobře být opilá. Alkohol jí dodával sebejistotu, po které velmi toužila. Poté co se napila, se cítila úžasná, krásná a nepřemožitelná. Tento pocit si tak zamilovala, že byla ochotna mu obětovat samu sebe.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Z častého popíjení se stala nutnost

Z popíjení se stal každodenní zvyk a v osmnácti letech Heidi denně vypila i několik lahví vína, aniž by jí to připadalo zvláštní nebo přehnané. Když dostala práci jako kuchařka na lodi, vše se ještě zhoršilo. Jakmile měli totiž zaměstnanci po práci, pořádně to na lodi roztáčeli. Dívka však byla zase o krůček napřed před ostatními a jen málokdy se stalo, že by do práce přišla naprosto střízlivá. Pravděpodobně byla příčinou lahev vodky, kterou měla vždy u postele.

Neuběhlo mnoho času a Heidi začala chodit do práce tak opilá, že o ni přišla. V této fázi života se cítila špatně, když po ruce neměla lahev a byla téměř permanentně pod vlivem. Když si ve dvaceti devíti letech našla přítele, podařilo se jí svoji závislost úspěšně na dlouhou dobu tajit. Jednou se však vrátila domů a zjistila, že se její přítel sbalil a odstěhoval. Našel totiž sedmnáct prázdných lahví poschovávaných různě po domě a i když věděl, že jeho přítelkyně poměrně hodně pije, tohle na něj bylo asi příliš.

Jedno z nejtěžších rozhodnutí jejího života

Seděla sama v bytě a věděla, že se musí konečně rozhodnout mezi tím, jestli stráví svůj život sama s lahví v ruce , než ji to nakonec zabije, nebo se sebere a vyhledá si potřebnou pomoc. Heidi se odhodlala a sebrala to, co z ní za ty roky závislosti zbylo, a nastoupila na léčení. Její cesta nebyla snadná a mnohokrát si myslela, že to vzdá a vrátí se ke staré známé láhvi vodky. Našla ale vůli a teď je už třetí rok úspěšný abstinent.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Svůj život zasvětila pomáháním lidí, kteří jsou v podobné situaci jako byla ona a dostala pracovní pozici v léčebném ústavu Tjele, kde byla sama na začátku léčení přijata. Pokusila se oslovit i svého přítele, který se k ní po nějaké době vrátil a podporuje ji v jejím odhodlání pomáhat. Heidi se svůj příběh rozhodla sdílet proto, aby dodala motivaci všem, kteří si něčím podobným procházejí a ukázat jim, že i oni mohou vést šťastný život bez alkoholu.

Každý si zaslouží být v životě šťastný

Příběhů jako je ten Heidi Purak je mnoho, ale stále ho mnohonásobně převyšují lidé, kteří svůj boj se závislostí vzdají. Pro každého takového člověka ale existuje naděje a v dnešní době je mnoho léčebných ústavů, kde podobným lidem pomáhají. Důležité je však udělat první krok a rozhodnout se, jestli život, který daný člověk vede je jeho nedostatek vůle, nebo jen způsob, kterým se trestá, protože cítí vinu za to, co se svým životem udělal.

Jaký je váš nejhorší zážitek spojený s alkoholem?

Zdroj: Reader’s Digest

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Šárka Šumná

Zobrazit další články