Na dálnici D1 se policistům naskytl nevídaný pohled. Svým nepochopitelným chováním riskoval nespočet životů

Cyklista na elektrokole jedoucí po nejpopulárnější české dopravní tepně, kterou řidiči nemají v lásce, řidiče pořádně vyděsil. Když ho policie chytila, došlo k zajímavému zvratu.

Cyklista na dálnici D1 u Brna i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Na proslulé české autostrádě, která je noční můrou všech řidičů, se často dějí neuvěřitelné věci. Pohled, který se na dálnici D1 motoristům i policistům naskytl tentokrát, je ale skutečně hodně nevídaný. Po vysoce frekventovaném rychlostním tahu si to štrádoval cyklista s igelitkou. Na to, že je zima a jízda na kole po dálnici je v tuzemsku zakázaná, nehleděl. Policejní linky rychle zahltily telefonáty překvapených řidičů, kteří riskujícího hazardéra míjeli.

Zamotaný příběh policisty překvapil

Ukázalo se, že šlo o sedmačtyřicetiletého cizince z jihovýchodní Evropy, který měl z Brna namířeno do Prahy. A rozhodl se, že stovky kilometrů absolvuje po extrémně vytížené dálnici na elektrokole. „V úseku mezi Kývalkou a Ostrovačicemi jedoucí cyklista s igelitkou v ruce vyděsil desítky řidičů. Mnozí z nich tak okamžitě začali kvůli hazardérovi jedoucímu v odstavném pruhu volat na tísňovou linku,“ přiblížil unikátní situaci mluvčí jihomoravské policie Petr Vala.

Muž na dálnici zpozoroval kličkující auto. Jakmile se přiblížil a uviděl na přední sedadlo, vše pochopil a úmyslně do něj narazil

Neujel ani tři kilometry, když ho dojela hlídka dopravní policie. Cyklistu doprovodila na další dálniční sjezd. Když se příběh začal nečekaně rozmotávat, muži zákona se nestačili divit. „Zjistili, že podmíněně propuštěný muž z vězení na Vysočině měl jako nežádoucí osoba za povinnost do 48 hodin vycestovat z České republiky. Předtím si měl ale zařídit nové cestovní doklady na pražské ambasádě. Jenomže peníze, které dostal po propuštění na cestu do hlavního města, během několikadenního putování po jižní Moravě utratil,“ vysvětlil policejní mluvčí.

Putoval zpátky za mříže

Když se nakonec tedy chtěl do rodné země vrátit, neměl už finance. Ani na cestu do české metropole, kde si měl vyzvednout doklady. „Rozhodl se tedy vloupat do rodinného domu na Blanensku, kde si na cestu pořídil elektrické kolo. Následující den i bez akumulátoru dojel až na dálnici, po které chtěl pokračovat v jízdě do Prahy,“ popsal neobvyklý případ mluvčí jihomoravské policie.

Dodal, že muž znovu putoval do vězení. „Tam ho ve zkráceném přípravném řízení za trestné činy krádež a porušování domovní svobody na osmnáct měsíců nepodmíněně poslal blanenský soud,“ dodal Vala. Podle serveru iDnes si cizinec užil jen pouhý týden na svobodě. Mnohem lépe dopadl cyklista, který se loni v létě proháněl na slovenské dálnici D2. Když ho dostihla dálniční policie, musel podle portálu Novinky zaplatit pokutu ve výši 50 eur, což je asi 1 230 korun.

Proč mají cyklisté čas od času potřebu vyrazit na dálnici?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články