Společnost volá po zkrácení pracovního týdne. Jak se však ukázalo v Rakousku, pro zaměstnavatele to není nejideálnější varianta.
V současné době začíná čím dál více Čechů volat po zkrácení pracovního týdne. Model by měl podle nich vypadat tak, že by se do práce chodilo jen čtyři dny, zatímco tři by byly volné. Ačkoli to i mnoho firem vidí jako budoucnost, v Rakousku se to moc neosvědčilo. Redakce webu Dámský Deník zjistila, že kvůli tomu klesla produktivita.
Produktivita spíše klesala
O zkrácení pracovního týdne se již dlouhou dobu vedou různé konverzace a skutečně to vypadá, že se ho v budoucnu dočkáme. Zda to však bude skutečně tak přínosné, jak se očekává, zůstává prozatím nejisté. Některé firmy tento model již zkoušejí zavádět a ne v každém případě to splňuje očekávání. Tedy alespoň pro zaměstnavatele.
Příkladem toho se stala rakouská společnost Liebherr. Ta všem svým pracovníkům rovnou nařídila, že do práce budou chodit pouze čtyři dny v týdnu. Důvodem však podle webu Krone nebyla snaha dopřát zaměstnancům více volna, ale výrazný pokles objednávek.
Stejné peníze za méně práce
Zaměstnavatel přitom nechtěl nikoho propouštět, protože jinak by potřebnou pracovní sílu nejspíše již nesehnal. Byl to tedy nucený krok, který se navíc posléze neukázal jako přínosný. Naopak dle vedení firmy výrazně klesla produktivita práce. Naproti tomu podobný model však vychvalují lidé pracující v marketingových agenturách a podobných zařízení.
Podle těch jde o ideální pracovní poměr, který jim umožňuje dostatečný balanc mezi osobním životem a zaměstnáním. Další obavou související s tímto nastavením je poté současná ekonomická situace. Většina lidí si totiž představuje, že bude pobírat plný plat, zatímco si přidá den volna v týdnu navíc. To se dle webu iDnes samozřejmě nelíbí vedením.