Co bylo v kurzu před dvaceti lety a každý to chtěl. Na MP3 přehrávač a legendární hru Had, si dnes už nikdo nevzpomene

Časy dávno minulé svádějí k nostalgickému vzpomínání na tehdejší dobu i typické věci, které ji doprovázely. Mnozí lidé možná dokonce nějaký ten artefakt mají stále doma schovaný.

přehrávač muziky retro i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Češi prostě milují retro. Jakmile se v televizním programu objeví seriály, které mapují dobu před desítkami let, jako třeba Devadesátky, Volha nebo Vyprávěj, málem trhají rekordy sledovanosti. Oblíbené jsou i retro týdny v obchodech, které nabízejí zboží v obalech evokujících staré dobré časy. Prostě lidé jen těžko odolávají závanu nostalgie ze svého dětství nebo mládí. Hodně populárním obdobím jsou osmdesátky a devadesátky, pomalu ale začíná být v kurzu i vzpomínání na milenium.

Legendární plísňáky móda nezavrhla napořád

Generace, která vyrůstá v současnosti, možná některé z výdobytků, po nichž před desítkami let jejich vrstevníci toužili, nemůže znát. Je pro ni nepředstavitelné, že tehdy děti neměly mobilní telefony, počítače, a kdo měl kazeťák, byl borec. Hitem byli tuzexoví mončičáci, stavebnice Merkur, céčka, Rubikova kostka a Čtyřlístek. Mezi poněkud kontroverzními hračkami, které tehdy byly k mání, figurovala i kuličková pistole. Když došly náboje, postačily mentolové bonbonky Antiperle. Zásah docela bolel.

Legendární byly i plísňové džíny, které se do módy občas vracejí. Kdo na ně neměl, nesehnal je nebo mu je rodiče prostě nekoupili, vyrobil si je doma s pomocí bělidla. Opravdovou frajeřinou byl walkman. Prostě jste si nasadili sluchátka, za pas připnuli malý magnetofon na přehrávání kazet a mohli vyrazit do ulic. Podle serveru TechFocus šlo o skutečně revoluční vymoženost osmdesátek, protože do té doby bylo možné poslouchat muziku jen doma.

Frajeřina byly discmany i empétrojky

Populární walkmany chtěl mít každý. Přestože byly na tehdejší dobu dost drahé, na celém světě se jich prodaly desítky milionů kusů. Fenomén walkmanu začal uvadat s nástupem discmanů, které přehrávaly cédéčka, a téměř vymizel, když se objevily miniaturní digitální empétrojky přehrávající hudbu ve formátu MP3. Na tyhle přehrávače se rychle zapomnělo, když v roce 2001 byla do mobilních telefonů poprvé instalována technologie na podporu přehrávání audiozáznamů.

Walkman a kazety iZdroj fotografie: Freepik

I když se to v době graficky propracovaných her může zdát neuvěřitelné, virtuální Tenis a Tetris letěl. Velmi oblíbenou hrou byl Had. Na její popularitě se zásadně podepsalo, že firma Nokia nabízela vlastní verzi na mobilech. Počítače totiž dlouho nepatřily k běžné výbavě českých domácností, protože byly drahé. Zásadní zlom přišel až s jejich zlevněním a rozšířením připojení k internetu do domácností. Bylo šíleně pomalé a chrčelo, když se modem připojoval přes telefonní linku.

Zapomenuté ICQ se vrací v novém

Ke koloritu života před dvaceti lety patřily vyjma masového rozmachu počítačů, herních konzolí i mobilních telefonů, džíny s nízkým pasem do zvonu, které byly hitem i loni, jak psal Dámský Deník. Fenoménem se stala první reality show SuperStar. Klání neznámých pěveckých talentů, které tehdy lidé u obrazovek doslova hltali a posílali svým favoritům SMS hlasy jako na běžícím pásu, ovládla Aneta Langerová.

Češi na začátku milénia začali pomalu objevovat nejrůznější komunikační platformy. Viděno dnešní optikou to ale překvapivě nebyl WhatsApp, Viber, Telegram, Skype nebo Messenger. Hitem bylo ICQ, na které si už vzpomene opravdu jen hrstka lidí. Podle iDnes se ale vývojáři programu snaží o jeho comeback pod názvem ICQ New. Možná se tak o jeho existenci dozví i nějaká jiná generace.

Co vám z časů dávno minulých nejvíc chybí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články