Volá vám neznámé mobilní číslo? Tímto způsobem můžete předejít problémům

Pokud vám volá neznámé telefonní číslo, rozhodně byste měli být za každou cenu na pozoru. Existuje snadný způsob, jak se vyvarovat potenciálním podvodům.

naštvaná žena na telefonu i Zdroj fotografie: Depositphoto
                   

Když vám volá neznámé telefonní číslo a vy to zvednete, raději se dvakrát zamyslete nad tím, co řeknete. V poslední době totiž stále častěji dochází k různým pokusům o podvody a vydírání starších lidí, kteří jsou náchylnější k manipulaci. Samozřejmě to není jediná věková skupina, na kterou se zloději zaměřují – v současné době existují i takové metody, kterým propadají mladí lidé a dospělí. Ti poté v důsledku nedorozumění často přichází o peníze a stávají se obětmi. Naštěstí však existuje několik způsobů, jak se ochránit. 

Jak podvodníci mohou získat vaše číslo

Média stále častěji varují před podvodnými telefonáty, během kterých se zloději pokouší vydírat lidi na základě vymyšlených událostí nebo jiných informací, aby jim poslali své peníze. A jak se bohužel v současné době ukazuje, nejsou to pouze starší lidé, kteří se nejčastěji stávají obětmi, ale také studenti a mladší dospělí. Podvodníci většinou k těmto metodám používají skryté číslo, které si lze zařídit prostřednictvím chytrého telefonu velmi snadno. Ale proč a kdo vám vlastně volá a jak na vás získal kontakt?  

Vaše číslo může být velmi snadno dohledatelné na internetu, a to pod různými firmy, kterým dáváte přístup ke svým datům – například tím, že při nákupu povolíte shromažďování vašich dat, chcete se přidat do partnerského klubu obchodu a založit si kartu nebo sdílíte svůj telefon na sociálních sítích. Velké korporace poté prodávají tyto databáze marketingovým společnostem, které si je mezi sebou předávají dál a dál, až vaše číslo skončí ve stovkách různých databází, o kterých nemáte naprosto žádné ponětí. 

Typické podvody a jak na ně vyzrát 

Dalším častým problémem je poskytování čísla online, a to nejčastěji v reklamách. V takové situaci k němu má přístup každý a pouhé smazání kontaktu už bohužel nepomůže. Abyste se tedy ochránili před podobnými telefonáty, snažte se se svým číslem zacházet co nejvíce opatrně, protože se v opačném případě může velmi snadno dostat do špatných rukou. A stejně tak byste měli vědět, jak se správně zachovat, pokud vám neznámé nebo skryté telefonní číslo zavolá – samozřejmě někdy může jít o závažnou situaci, a proto je dobré hovory přijímat. 

žena kouká na mobilní telefon iZdroj fotografie: Depositphotos

Neodpovídání na cizí telefonáty navíc situaci nevyřeší, protože vám bude daná osoba pravděpodobně volat několikrát zpátky. Kromě toho může také vyjít najevo, že ze záhadného čísla volal váš příbuzný, který se ocitnul ve špatné situaci a nemohl se vám dovolat žádným jiným způsobem. Pokud však člověk na druhém konci působí podivně nebo neprofesionálně, pravděpodobně se jedná o podvod. Tito lidé mohou například začít mluvit o vaší bance, a sdělit vám, že potřebují vaše údaje, aby vytvořili nový účet. 

Pamatujte však, že vaše banka po vás nikdy nebude chtít žádná hesla a pokud to bude nutné, vždy vás požádá, abyste se dostavili přímo na pobočku nebo na úřad. Dalším běžným podvodem je požadavek na instalaci podivných aplikací a vyplňování průzkumů, které se ptají na citlivé osobní údaje, jenž byste nikdy neměly poskytovat po telefonu. Podvodníci se v tomto případě často představují pod různými společnostmi, a proto je nejlepším způsobem, jak se ujistit, zda se nejedná o podvod, zavolání přímo do dané instituce.

Jaké zkušenosti máte s podvodnými telefonáty vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články