Chlapeček se narodil s nemocí, která postihne jen 1 z 500 000 lidí. Obří mateřské znaménko mu pokrývá téměř polovinu těla

Nevzhledné skvrny rostou stejnou rychlostí jako miminko. Nebývají nijak zvlášť nebezpečné, ale v některých případech mohou postihovat i mozek a způsobovat záchvaty.

miminko i Zdroj fotografie: iStock
                   

Celé těhotenství nepociťovala Alyssa Huserová žádné neobvyklé potíže. Když se jí letos v únoru narodil syn Jace, bylo na první pohled jasné, že je jiný. Ukázalo se, že trpí vzácným kožním onemocněním, které postihuje jednoho z 500 tisíc novorozenců. Na zádech má chlapeček obří mateřské znaménko a další pak na jiných částech těla.

Lékařské zprávy rodiče vyděsily

Neobvyklý vzhled miminka upoutal pozornost jeho rodičů bezprostředně po porodu, který proběhl hladce. Chlapečkova záda totiž z 85 procent pokrývá tmavá skvrna. To ale ještě není všechno. I na jiných částech jeho tělíčka, jako třeba na hlavě nebo končetinách, se nacházejí další menší znaménka. Podle serveru Parenting lékaři zaskočeným rodičům sdělili, že jde o vrozené melanocytární névy.

Přezdívá se mu „pandí chlapec“. Mateřská znaménka pokrývají 80 procent jeho kůže

Na diagnóze není nejhorší to, že se pigmentové fleky neblaze podepisují na vzhledu člověka, ale v některých případech mohou negativně ovlivnit i jeho zdraví. Zprávy od lékařů rodiče vyděsily. Doufali, že se to jejich synka, kterému s láskou říkají čokoládový koláček, nebude týkat. Jenže vážné problémy, včetně záchvatů, začal mít Jace už v šesti týdnech, napsal web.

Vzácně může postihnout mozek

Vrozené melanocytární névy jsou nenádorové skvrny, které se skládají z buněk produkujících pigment. Podle webu InternationalNaevus obvykle rostou stejnou rychlostí jako dítě, což je i případ dnes tříměsíčního Jace. Mohou mít různou barvu a také způsobovat nadměrné ochlupení. Ve většině případů jsou neškodné. Vzácně se ale může objevit neurokutánní melanóza, která postihuje mozek a způsobuje záchvaty.

@ourjourneywithjace Replying to @Tammy Jones everyone say it with me, “Its just skin pigmentation and hair”.. were going to be okay 😉 #CapCut #fypシ #babyboy #birthmark #birthmarkbaby #baby #babytok #babiesoftiktok #cmn #ncm #raredisease #awareness ♬ original sound – Alyssa Huser

Velká mateřská znaménka specifickou léčbu nevyžadují. Alyssa na tiktokovém profilu, kde zveřejňuje informace o synovi, uvedla, že o jeho kůži je třeba více pečovat, protože je mnohem jemnější a může se snadno poškodit. Chloupky na znaméncích prozatím odstraňuje zastřihovačem. O péči a léčbě se žena radí s lékaři. Některé névy bývají vysoce rizikové a bylo by třeba je chirurgicky odstranit, případně využít laserovou terapii.

Co říkáte na neobvyklé onemocnění chlapečka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články