Chlapeček náhle začal hořet: Rodiče varují před nebezpečím, které má doma každý

Spousta domácností si bude v nadcházejících zimních měsících znovu přitápět nejrůznějšími plynovými ohřívači nebo krbovými kamny. Pro děti jsou riziková.

Batole si hraje s poleny před krbem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Podzimní sychravé počasí už o sobě dává vědět. Příchod zimy avizují ranní teploty kolem nuly a možná vás neminulo ani otravné škrábání oken automobilu. Postupně začíná topná sezona a navzdory nepříznivým cenám energií chladno donutilo spoustu lidí k tomu, aby si doma přitopili. Pokud nemáte dálkové vytápění, je ale na místě obezřetnost. Zejména pokud používáte plynové ohřívače nebo krbová kamna.

Batoleti začaly hořet dupačky, které mělo na sobě

Právě před používáním topidel s otevřeným ohněm varuje záchranářka Nikki Jurcutzová, která se na populárním instagramovém profilu TinyHeartsEducation snaží zvyšovat povědomí o zdraví a bezpečnosti dětí. Zveřejnila také fotografii a příběh maminky dvouletého chlapce, která právě podobný ohřívač v domácnosti používala a má s ním neblahé zkušenosti. Stačilo totiž málo a mohlo dojít k obrovské tragédii. Rodiče musí být v pozoru, když na ohřívače nebo krby vsadí.

Pro malé caparty, jejichž jednání je samo o sobě dost nevyzpytatelné, jak jsme informovali v DámskémDeníku, představují velké riziko. „Byla jsem v koupelně, když se můj dvouletý syn oblečený v jednodílných dupačkách postavil před plynové topení. Ani si nevšiml, že začal hořet. Naštěstí byl doma můj manžel. Když oheň ucítil a uviděl plameny, rychle zareagoval a uhasil ho. Syn tam stál necelých 30 sekund, než se jeho oblečení vznítilo!“ cituje vyděšenou matku server Nine.

I malá popálenina je pro dítě nebezpečná

Batole uniklo jen o vlásek velmi těžkému zranění. Naštěstí, jak je patrné z fotografie, to odnesly jen propálené dupačky. „Rodiče by měli dbát na to, aby děti byly vždy dostatečně daleko od topných těles a otevřených zdrojů tepla, což je důležité zejména v nadcházejících chladnějších měsících, kdy se topná tělesa používají častěji,“ cituje rady záchranářky deník TheSun s tím, že by lidé obecně neměli podceňovat revize plynových spotřebičů a v pravidelných intervalech nechat provést servis.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tiny Hearts (@tinyheartseducation)

Popáleniny u dětí jsou velmi častým zraněním. V drtivé většině k nim dojde, protože se polijí horkým čajem, mlékem, polévkou nebo vodou. Pokud takové zranění batole utrpí, je třeba začít postižené místo okamžitě chladit studenou vodou. Děti představují specifické pacienty. U dítěte i menší popálené plochy mohou vyvolat popáleninový šok, který je ohrožuje na životě. Proto i menší popálení u dětí by měla být adekvátně ošetřena v nemocnici,“ řekl Deníku chirurg příbramské nemocnice František Kalát.

Jaká další rizika číhají na děti v domácnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články