7letý chlapec spolknul 10centimetrovou tužku. K překvapení lékařů nebyl potřeba chirurgický zákrok, dostala se ven přirozenou cestou

Ve své bohaté profesionální kariéře se chirurgové s podobným případem dosud nikdy nesetkali. Proč dítě pozřelo tak dlouhý předmět, není zcela jasné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V medicíně se občas objeví kuriózní případy, nad kterými zůstává rozum stát. Před několika týdny museli jeden takový řešit lékaři z Kathmandu Medical College and Teaching Hospital v Nepálu. Do jejich péče se dostal sedmiletý chlapec, který spolknul celou deseticentimetrovou tužku. V trávicím traktu ji měl čtyři hodiny, než se přiznal rodičům k tomu, co udělal. Extrémně nebezpečná situace šokovala lékaře. S ničím podobným se za svou kariéru prý nikdy nesetkali.

Rentgen odhalil v zažívacím traktu tužku

Když sedmiletého chlapce přivezli do nemocnice v nepálské metropoli, okamžitě putoval na rentgenové vyšetření, uvedl server Fakt. Proč dítě tužku pozřelo, není zcela zřejmé. Přestože se to lékařům původně zdálo nepravděpodobné, snímky chlapcova hrudníku a břicha je nakonec nenechaly na pochybách. V jeho žaludku skutečně byla deset centimetrů dlouhá tužka.

Lékaři přiznali, že se s ničím podobným ve své kariéře ještě nesetkali. Přestože pro rentgenové přístroje je problematické zobrazit dřevo, tužka byla k nepřehlédnutí. Dřevěná cizí tělesa se na rentgenových snímcích kvůli své průsvitnosti obtížně zachycují. V tomto případě se to však podařilo díky grafitovému hrotu uvnitř tužky,“ uvedl vědecký časopis RadiologyCaseReports.

Nebezpečný předmět nakonec vyšel ven přirozeně

Podle dostupných statistik je spolknutí cizího tělesa u dětí ve věku od šesti měsíců do šesti let běžné a přibližně v 80 až 90 procentech případů nevyžaduje jejich odstranění z těla lékařský zásah. Většinou se ale jedná o drobné předměty a hračky, které děti spolknou. V případě sedmiletého chlapce však šlo o relativně velký a ostrý předmět, který by mohl během svého průchodu trávicím traktem způsobit vážná vnitřní zranění. V břišní dutině jsou dokonce čtyři kritické úseky, kde se trávicí trakt zužuje, upozorňuje web DailyMail.

Malý pacient musel zůstat v nemocnici na pozorování. Lékaři mu podávali hodně tekutin a sníst mohl jen jeden banán. Druhý rentgenový snímek odhalil, že se tužka v chlapcově zažívacím traktu posunula. O několik hodin později se ukázalo, že chirurgický zákrok není potřeba. Dítě totiž tužku přirozeně vyloučilo bez jakýchkoli negativních vedlejších účinků. Hned druhý den byl chlapec propuštěn z nemocnice a nevyžadoval žádné další sledování.

Jak podle vás mohl malý chlapec spolknout dlouhou tužku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články