Vzdali se svého syna, protože se narodil s deformací obličeje. Teď krutě litují, když vidí jeho obrovské úspěchy

Ve chvíli, kdy rodiče zjistili, že se jim narodil chlapec s deformací obličeje, vzdali se ho. On se však se svým osudem dokázal poprat, jak nejlépe to šlo.

postižené miminko i Zdroj fotografie: iStock
                   

V životě se občas stane, že se rodičům narodí handicapované dítě, kterému ani lékaři nedávají příliš mnoho šancí na život. Většina rodičů se rozhodne tak, že se dítěte vzdá, protože není velká naděje, že by dlouho přežilo. Některé děti poté zůstávají samy a čekají, až se je někdo rozhodne adoptovat. Podobný příběh zažil i malý chlapec, kterého se rodiče vzdali po porodu, jelikož se narodil s deformací obličeje a lékaři vůbec netušili, zda přežije.

Dítě se narodilo s deformací obličeje

Jakmile se narodil tento malý chlapec, lékaři si ihned všimli, že je něco špatně. Jeho obličej byl totiž celý zdeformovaný. Doktoři vůbec netušili, zda chlapec přežije nebo jak dlouho. Rodičům tedy řekli, že netuší, co s dítětem bude dále, a že pokud přežije, je pravděpodobné, že bude mentálně postižené, neuslyší, neuvidí a nebude moci žít normálním životem. To rodiče dítěte natolik rozrušilo, že se jej vzdali a nechali v péči lékařů.

Operace a záchrana malého dítěte

Chlapcův stav nebyl vůbec dobrý a doktoři věděli, že potřebuje okamžitou operaci. Při operaci mu byly zprůchodněny dýchací cesty a zdálo se, že všechny životní funkce jsou v pořádku. Poté se odborníci pustili do výzkumu, jaký handicap vlastně dítě má. Po nějaké době byla chlapci diagnostikována těžká forma Treacher Collinsova syndromu. Tato nemoc způsobuje, že se u člověka v obličeji nevytvoří některé kosti nebo tkáně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chlapec byl nabídnut k adopci

Dítě dostalo jméno Francis a bylo nabídnuto k adopci. První tři roky byl u jedné ženy a ve věku 3 let se dostal k rodině Smithových, ti jej ale oficiálně adoptovali až o něco později. Smithovi u sebe měli ještě dalších 9 adoptovaných dětí, takže se Francis necítil vůbec sám. Francis o své rodině prozradil, že jej vedli k víře a k hudbě. Celý jeho život jej povzbuzovali, aby se nevzdával a šel si za tím, co chce. To mu v životě hodně pomohlo, a nakonec to dotáhnul daleko, i když mu lékaři diagnostikovali ještě autismus.

Francis podstoupil mnoho operací

Během svého života Francis podstoupil mnoho operací, které mu měly usnadnit život a také vylepšit vzhled. Byla mu provedena korekce rozštěpu patra, rekonstrukce dolních očnic, rekonstrukce lícních kostí. Dále u něj lékaři provedli operaci dolní a horní čelisti, upravili mu ucho a implantovali naslouchací pomůcky, aby měl jednodušší život. I přesto všechno má ale Francis v dospělosti následky, mezi které patří vada řeči, potíže s dýcháním, polykáním a žvýkáním potravy. Na jedno oko je úplně slepý a druhé oslabuje v důsledku stárnutí.

Muž se celoživotně potýká s problémy

Francis má dále problémy s úzkostmi a jednou už prodělal také menší mrtvici. Snaží se žít hlavně šťastným životem, ale sám přiznal, že to neměl v životě jednoduché. Ve škole jej spolužáci šikanovali kvůli jeho vzhledu i chování a občas se našli i učitelé, kteří se k němu nechovali vůbec hezky. Časem si ale všimli, že je hodně nadaný a inteligentní, což Francise podpořilo v tom, aby se věnoval anatomii, která jej hodně zajímala. Začal se tedy zajímat i o lékařské povolání a vše mu šlo skvěle, získal dokonce doktorát.

Jaký máte názor na rodiče, kteří se vzdají handicapovaného dítěte hned po narození?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Neobvyklá užití WD-40: Na počmáranou zeď, skvrny od lepidla, vodní kámen i proti ptákům
Události247.cz
Události247.cz
Léto plné nádherných výletů? Vsaďte na nekonečné hory
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I slunečnicová semínka mají co nabídnout: Pomohou na záněty i krevní tlak
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů