Tehdejším studentům nešlo na letních socialistických brigádách o peníze. Jejich účast na nich měla naprosto jiný důvod.
Dnešní studenti si pravděpodobně absolutně nedokáží představit, jak kdysi probíhaly letní brigády. Oproti dnešní době nebyly vůbec nebo jen velmi málo placené, ovšem tehdejším brigádníkům nešlo ani tak o peníze jako o navazování nových kontaktů, získávání přátel a zažívání dobrodružství, na které se celý školní rok těšili. Pojďme si tedy připomenout ty nejběžnější letní práce.
Nucená a špatně placená brigáda
Letní brigády z dob socialismu dnešní mládež již nezažije. Staly se pouhou nostalgickou vzpomínkou starší generace. Socialistický režim v tehdejším Československu tyto práce organizoval jako součást povinné práce mládeže. Dle webu Metro se těmto brigádám dalo vyhnout pouze díky potvrzení od lékaře, což ale také nebylo podmínkou. Tato dobrovolná povinnost tak byla vlastně nucená.
Studenti středních a vysokých škol nejčastěji pomáhali v zemědělství, kde sklízeli nejrůznější ovoce a zeleninu, především rybíz, hrozny, brambory a také chmel. Tato letní brigáda se také stala inspirací pro režiséra Ladislava Rychmana, který natočil oblíbený český film Starci na chmelu. I díky němu se chmelová brigáda stala velmi oblíbenou, každý chtěl totiž zažít lásku jako hlavní hrdinové tohoto muzikálu.
Studentům o peníze nešlo
Brigádníci ale byli také zapojeni do sečení obilí, dokonce pomáhali na stavbách, při údržbě veřejných prostor a pracovali také v továrnách. Ve většině případů se jednalo o fyzicky velmi náročnou práci. Studenti po celou dobu pobývali na venkově ve zcela novém a neznámém prostředí, někdy ale v hrozných podmínkách. To jim ale nevadilo, šlo jim totiž o mnohem více než jen o vydělané peníze, kterých rozhodně nebylo mnoho. Na to, jaké bylo za socialismu nakupování, jsme na DámskémDeníku již také zavzpomínali.
Tyto letní brigády totiž přinášely mnoho nových zážitků, umožnily poznávat nové přátele a zažívat první lásky a velká dobrodružství. Mnoho účastníků na tyto časy vzpomíná s úsměvem na rtech a velkou nostalgií. Rozhodně neměli o práci nouzi, což je problémem dnešních studentů. Zájem o brigádníky totiž dle informací na webu iDnes klesl o 10 – 15 procent, a to především kvůli legislativním změnám.