Majitelka statku zachytila na video, jak blesk udeřil přímo do výběhu koní. Naštěstí zvířata stihla těsně před tím odvést

Od případné tragédie dělily třiapadesátiletou ženu i její koně jen minuty. Sotva z pastviny odešli do stáje, do elektrického ohradníku udeřil blesk nebývale velkou silou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Řádění přírodních živlů během letošního nevyzpytatelného léta je děsivé. Přesvědčila se o tom i majitelka koňského ranče. Hlavou se jí neustále honí nepříjemné myšlenky, co všechno se mohlo stát. Do elektrického ohradníku, ze kterého těsně před incidentem vyvedla koně, totiž udeřil blesk. Zásah, který nasnímala bezpečnostní kamera, nahání husí kůži a podle odborníků byl neuvěřitelně silný.

Jakmile odešli, udeřil blesk

K šokujícímu incidentu došlo na farmě v Gähwindehofu u německého Oberstaufenu na konci srpna. Majitelka jedenáctičlenného stáda koní, třiapadesátiletá Bettina Mayrová, právě poklidně odváděla své svěřence z venkovního výběhu do stáje. Několik vteřin poté do elektrického ohradníku udeřil blesk. Podle deníku Bild měl neuvěřitelnou sílu 160 tisíc ampérů, přičemž běžná pojistka v domácnosti vypadne při 16 ampérech.

Na záběrech, které zachytila bezpečnostní kamera, řádění živlu vypadá jako exploze. Třiapadesátiletá žena, která se z nepříjemného zážitku nemůže vzpamatovat, si uvědomuje, že spolu s jedenácti koňmi měla obrovské štěstí. „Nechci si ani představit, co by se stalo, kdybych zvířata přivedla do stáje o dvě minuty později,“ cituje vyděšenou majitelku statku německý Bild. Ohradník, do kterého blesk udeřil, je od stájí a domu vzdálený pouhých 75 metrů.

Blesk se objevil zničehonic

Několik minut před úderem blesku byla všechna zvířata ještě na pastvině. Majitelka ranče slyšela, že se blíží bouřka, a proto preventivně koně odvedla do stáje. Sotva je zavřela, z ničeho nic se objevil blesk. Podle ní se všechno událo velmi rychle. Nad elektrickým ohradníkem se zablesklo, následovala rána, a pak už jenom obyvatelé farmy viděli do vzduchu stoupat dým. Několik vyděšených zvířat zmateně vyběhlo ze stáje.

Germany On Friday afternoon, lightning struck the electric fence of a horse paddock in the Allgäu Photo: Bettina Mayr https://m.bild.de/regional/muenchen/muenchen-aktuell/pferde-kurz-vorher-von-koppel-geholt-blitz-schlaegt-in-elektrozaun-ein-85193636.bildMobile.html

Zveřejnil(a) Global Disasters News dne Neděle 27. srpna 2023

„Okamžitě jsem běžela ke svým jedenácti koním do stáje, abych se podívala, jestli nejsou zranění,“ vypráví Mayrová. Naštěstí se ukázalo, že jsou jen mírně otřesení. Později majitelé statku zjistili, že blesk udeřil do metr a půl vysokého sloupku ohrady a zcela ho roztříštil. „Dřevo se rozletělo v okruhu asi 30 metrů kolem. Ohradník byl také zničený a jen bezvládně visel. Všude byl cítit spálený zápach,“ dodala majitelka koní.

Co říkáte na řádění blesku?

Zdroj: Bild
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články