Na bleším trhu koupila brož za 28 Kč. Expertka ji pak v televizním pořadu ocenila v rozmezí 80 až 110 tisíc korun

Když žena narazila v bazaru na několik šperků, prostě se jí líbily. Ani na vteřinu ji nenapadlo, že si vlastně pořídila vzácný poklad. Spíš si myslela, že jde o obyčejné cetky.

Starožitný náhrdelník se zeleným kamenem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V antikvariátech, v bazarech, na bleších trzích nebo na půdě chalupy po prarodičích se dají objevit opravdové poklady. Na první pohled se mohou jevit jen jako tuctová kniha, ošuntělá váza nebo obyčejná stará bižuterie, kterou si laik pořídí nebo nechá ze sentimentálních důvodů, nostalgie nebo jen tak pro radost. Ve skutečnosti ale může jít o velmi cennou věc. Přesvědčila se o tom i žena, která přinesla starou brož do britské televizní show. Její hodnota ji ohromila.

Na šperky narazila na bleším trhu

Podcenit nález jakéhokoli starého předmětu by se nemuselo vyplatit. Může to sice být jenom veteš, ale taky trefa do černého. Do populárního pořadu britské televize BBC Antiques Roadshow, což je velkolepější obdoba oblíbeného českého Pokladu z půdy, přinesl jeden z hostů šperky, na které narazil na bleším trhu. Šlo o několik broží a náhrdelník. Majitelku zajímala jejich hodnota, i když zřejmě moc nepočítala s tím, že by mohla být nějak zvlášť valná.

Odbornice na starožitnosti Joanna Hardyová, která v putovní televizní show, co tentokrát zavítala do parku v metropoli Walesu Cardiffu, si bedlivě šperky prohlížela. „Většina lidí, s nimiž se v pořadu setkávám, obvykle chodí nakupovat šperky do klenotnictví, starožitnictví nebo si je pořizuje v aukcích. Odkud pochází většina této sbírky?“ zeptala se majitelky broží a náhrdelníku. „Z bazaru,“ odpověděla žena a ve tváři expertky se mihl lehký údiv.

Jde o zlato, smaragdy, safíry i diamanty

Šperky sice vypadaly, že mohou být ze zlata i stříbra a zelené kamínky usazené v náhrdelníku drahocenné, ale s ohledem na místo, kde je žena objevila, se jevilo pravděpodobnější, že jde jen o napodobeninu a bižuterii.Koupila jsem je v bazaru, protože mě zaujaly. Na náhrdelník dopadaly sluneční paprsky a kameny se krásně blyštěly,“ cituje majitelku šperků server DailyMail s tím, že ji napadlo, že kameny mohou být smaragdy. Náhrdelník stál v přepočtu necelou stokorunu.

Expertka na starožitné šperky dala ženě za pravdu. „Náhrdelník je z 22karátového zlata a měla jste pravdu, je osázený smaragdy,“ řekla v televizním pořadu BBC Hardyová a ocenila šperk na téměř 23 tisíc korun. Jedna z broží s několika kamínky, již si žena koupila za 57 korun, byla podle odbornice z 18karátového zlata a osázená diamanty. Její hodnota je až 35 tisíc korun. Ve stejném duchu se neslo i oceňování zbylých pokladů.  

Za brož na blešáku zaplatila jen 28 korun

Třešinkou na dortu byl jeden úlovek, za který nadšená majitelka zaplatila na bleším trhu pouhých 28 korun. Šlo o brož, která byla osázena safíry a diamanty. Podle odbornice byla vyrobena zhruba v letech 1900 až 1915 a její skutečná hodnota je mezi 80 a 110 tisíci korunami. „Cože? Proboha! Doufala jsem, že mají nějakou cenu, ale víte, ta částka mě opravdu ohromila,“ svěřila se majitelka šperků serveru DailyStar s tím, že do bazarů bude odteď chodit každý týden. Dají se tam totiž najít skutečné skvosty za pár korun, jako třeba porcelánové vejce, o němž jsme psali v Dámském Deníku.

Co říkáte unikátnímu nálezu drahých šperků v bazaru?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články