Život mu změnilo (ne)obyčejné jablko: Šel si zaběhat jako obvykle, když ho ovoce zaujalo. Teď jeho jméno zná celý svět

Běžel trasu jako obvykle, ale tento den byl jiný. Narazil na kus ovoce, které ho zaujalo. Dostal nápad a teď ho díky tomu znají lidé po celém světě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každému běžci vyhovuje jiný povrch, a tím pádem i jiná trasa. Někdo běhá radši v přírodě, tedy nejčastěji v lese, na polních cestách, loukách a dalších přírodních stezkách. Jiní naopak volí pevný asfaltový povrch v parcích a obecně ve městech. Jedním z nich je i Angličan Archie Thomas. Archie se jedním svým běžeckým odpolednem zapsal do dějin. Nalezl totiž nový druh ovoce.

Několik podobných kusů

Jeho jméno budou odteď znát všechny významné osobnosti působící v botanice. Archie je již mnoho let vášnivým běžcem. Jako každé jiné odpoledne si šel v den svého objevu zaběhat do parku, který se nachází poměrně blízko jeho bydlišti. V jednu chvíli si všiml útvaru v trávě, který vypadal zdálky jako obyčejné spadlé jablko. V tu chvíli dostalo slovo jeho povolání.

Archie totiž působí v charitativní organizaci, která chrání planě rostoucí rostliny a houby. Možná proto jej toto pomyslné jablko tak zaujalo. Nemohl si pomoct a na místě nálezu zastavil. Porozhlédl se po okolí a objevil několik podobných útvarů. O svém nálezu později řekl: „Ačkoli nejsem odborník na ovoce, toto jablko mi připadalo neobvyklé, na rozdíl od všech, které jsem předtím viděl.“

Zcela nová odrůda

Všechny kousky si poctivě donesl až domů. Následně ho přemohla zvědavost, která vygradovala v kontaktování odborníků a zkoumání původu tohoto ovoce. Výsledek bádání nečekali odborníci ani samotný nálezce. Botanik Jim Arbury potvrdil, že jde o zcela novou odrůdu. Archie tak dostal unikátní šanci na její pojmenování. Volba záleží pouze na něm.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Objev náležitě oceňuje také nálezcovo okolí. Archieho kolega Trevor Dines sdělil médiím: „Archieho objev je prostě úžasný. Jsme na něj všichni moc pyšní.“ V současnosti váhá Archie nad výběrem vhodného jména pro novou odrůdu. Mezi nejdiskutovanější možnosti patří jeho vlastní jméno nebo jméno nejoblíbenějšího fotbalisty jeho syna. Tedy Thomas či Ronaldo.

Jaké jméno byste zvolili vy?

Zdroj: TheGuardian
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články