Nakupování přes internet v čínských e-shopech, je i u českých zákazníků velmi populární a rozšířené. Odolat bezkonkurenčně nízkým cenám, za které se tam zboží dá pořídit, je těžké.
Internetové obchody prožily obrovský boom během pandemie koronaviru, kdy kamenné prodejny byly zavřené. Zákazníkům se nakupování přes internet zalíbilo, takže ho hojně využívají i nadále. Oblečení, boty nebo elektronika od prodejců z Číny je totiž mnohem levnější. Pro takovou cenově výhodnou koupi oblečení se rozhodla i jedna žena. Byla ale v šoku, když balíček otevřela.
V těchto šatech zemřeš
Přes internet si osmatřicetiletá Amanda Ellisová z amerického Michiganu objednala několik šatů. Když ale zásilku od společnosti Shein otevřela, nevěřila vlastním očím. V balíčku bylo vyjma oblečení také něco, co tam nepatřilo. Šest papírků se vzkazem. Žena je postupně rozbalila a na všech byla stejná věta: „V těchto šatech zemřeš.“
Okamžitě si běžela umýt ruce a na další manipulaci s obsahem balíčku, který si objednala v polovině ledna a dorazil zhruba za týden, si nasadila latexové rukavice. „Mám strach a zavolala jsem místní policii. I kdyby to byl vtip, tyhle šaty si nezkusím ani je nebudu nosit,“ říká Amanda na videu, které zveřejnila na sociálních sítích a v němž znepokojivou událost zdokumentovala.
Nikdy problémy nebyly, až teď
Rukavice si žena nasadila, protože se bála, že by obsah zásilky mohl být kontaminovaný. „Byla jsem šokovaná, je to opravdu děsivé,“ popisuje své pocity Amanda. U té samé společnosti si objednala oblečení opakovaně a nikdy s tím prý nebyl problém. „Nevím, jestli u nich ještě budu nakupovat,“ dodala. Se stížností se nespokojená zákaznice obrátila na firmu Shein, která incident začala prošetřovat.
@michigansmiles84 #shein @shein_official #sheinhaul #sheingals #sheinfashionweek @SHEIN_Official @SHEIN_News @SHEIN_Japan please explain the attatched video. I ordered on Jan 15th, this dress and others. Upon opening the inner Shein package, 6 pieces of folded over papers fell out. I am scared and worried and called local police. This is not a joke. I will not be wearing or trying on this dress, even if it is a joke. #worried ♬ original sound – Amanda
Společnost Shein je čínský prodejce fast fashion nebo také rychlé módy, která je velmi levná a tudíž mezi zákazníky oblíbená. Nedávno se firma dostala pod palbu kritiky po virální konspirační teorii, podle níž dělníci schovávali uvnitř oblečení vzkazy: „Potřebuji vaši pomoc.“ Podle firmy šlo ale o informaci pro zákazníky, aby používali při péči o oblečení aviváž. „Náš přísný kodex chování zakazuje dodavatelům používat dětskou nebo nucenou práci a jeho nedodržování netolerujeme,“ uvedla firma.
Možná šlo o hodně zvláštní žert
Nákupní zkušenost Amandy a její video způsobilo na sociálních sítích rozruch. Diskutující byli většinou zděšení, ale někteří naznačovali, že mohlo jít o podivný žert. „Dělníci se v továrně nejspíš jen nudí,“ napsal jeden z nich. Podle analýzy německé pobočky Greenpeace produkty čínské značky obsahují nebezpečné látky. „Možná je to varování před chemikáliemi v šatech,“ uvedl v diskuzi u videa Amandy další z komentujících.