Myslela si, že o své rodině ví všechno. Jednoho dne ale dostala anonymní dopis, který odhalil temnou pravdu

Byl to teprve anonymní dopis adresovaný její matce, který jí kompletně změnil život. A přinesl mnoho nových otázek.

Dopis i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Když se člověk narodí, je nepopsaným listem papíru. Co jej ale formuje a tvoří, je, mimo jiné, prostředí, ve kterém vyrůstá. Mít milující rodinu rozhodně není samozřejmostí a spousta dětí se narodí do vyloženě nevlídného prostředí. Mladá žena vyrůstala v Austrálii společně s matkou Joasií a prarodiči. Její matce ale jednoho dne přišel anonymní dopis, který změnil život nejen její, ale i dcery Karen Kirsten. A ta se začala vyptávat a pátrat.

Tajemný dopis vše změnil

Když bylo Karen 9 let, dostala její matka záhadný dopis, ve kterém stálo, že její biologická matka Irena byla zabita ve Varšavě gestapem začátkem války. Ty, které pokládala za své rodiče, Alicja a Mietek, byli ve skutečnosti její teta a strýc. Karen postupně začala rozplétat spletené klubko informací o tom, co vše její babička a dědeček zažili a kde ona sama má své kořeny.

Válka z pohledu dítěte: Upřímné video vykresluje, jak peklo na Ukrajině vnímají ti nejmenší

On the anniversary of the Warsaw ghetto uprising, I’m sharing the story of my friend’s grandparents, leaders of the…

Posted by Karen Kirsten on Tuesday, April 19, 2022

Otázku náboženství nikdy neřešila, celá rodina byla ateistická. Ve chvíli, kdy se Karen z pracovních důvodů musela přemístit z Melbourne do Bostonu, se stala součástí velmi početné místní židovské komunity. A začala se více pídit po své minulosti. Velkým zlomem bylo video z Dachau, které bylo pořízeno jen pár dní po osvobození vojsky USA. Je zde její dědeček Mietek, kterého se důstojník ptá, proč je v táboře. „Protože jsem Žid,“ říká Mietek.

Z rodinného příběhu vzešla i kniha

Karen prohledala mnoho archívů po celém světě a navštívila místa přímo spjatá s rodinnou minulostí. Rovněž udělala rozhovor se svou babičkou Alicjí, která jí poskytla mnoho cenných informací, ale také ještě více otázek. „Dozvěděla jsem se, že mezery v jejím příběhu byly tam, kde byly pravdy. To, co mi neřekla, bylo znepokojivější než to, co řekla,“ pověděla Karen pro AustralianJewishNews. I proto trvalo celé sepsání knihy dlouhých 10 let.

Voják za války

Můj táta přežil holocaust a až ve 43 letech jsem se dozvěděla celý jeho příběh. Mělo by se o něm učit ve školách

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Karen Kirsten (@findingbabcie)

Podle webu SeznamZprávy zemřelo rukou nacistů asi 5,7 milionů Židů. Přesné číslo ale není známé a ani nemůže, masivní vyvražďování a likvidace seznamů tuto informaci značně ovlivňují. Rodinná tajemství mohou být velmi krutá a otočit stávající život lidí vzhůru nohama. Například dvojice, která spolu strávila dlouhých a šťastných 70 let, dokázala ututlat velké tajemství, které vyšlo napovrch až těsně před smrtí, jak DámskýDeník psal.

Jak byste na takový dopis reagovali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články