Válka z pohledu dítěte: Upřímné video vykresluje, jak peklo na Ukrajině vnímají ti nejmenší

Z letargie moderních technologií a pohodlného života Evropany vytrhla nečekaně brutální válka na Ukrajině. Jak takové konflikty prožívají děti, ukazuje starší, ale stále aktuální video.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V minutovém videu jeho tvůrci shrnuli celou hrůzu dětského prožívání válečných střetů ve svém domově. Tato nahrávka už v době svého vzniku lámala rekordy sledovanosti. Dnes, když svobodná a vyspělá evropská země čelí nečekanému ozbrojenému útoku, se video vrací do středu zájmu.

Šokující video s univerzální platností

Otázka dětského prožívání válečného konfliktu vyvstává pokaždé, když televize odvysílá záběry ukrajinských civilistů, kteří se snaží dostat do bezpečí. Vždy, když uniknou zprávy o úmrtí dětí nebo jejich rodičů, derou se divákům slzy do očí. Video, které na serveru YouTube zveřejnila nezisková organizace Save The Children, se vztahovalo k občanské válce v Sýrii. Svou platnost však video prokazuje i teď, sedm let po svém zveřejnění.

iZdroj fotografie: Pixabay
Děti válečnými konflikty trpí zdaleka nejvíc

Dívka slaví své narozeniny. Dort jí zdobí devět svíček. Je obklopená svojí rodinou a přáteli. Je šťastná. Žije život běžného dítěte. Cpe se čokoládou, hraje na flétnu, líčí se máminou rtěnkou. Chodí do školy, skládá hlavolamy, jezdí na kole, kouká na televizi, hraje hry na tabletu. Najednou se něco změní. Život se převrátí naruby. Exploze. Sype se prach ze stěn domu. Padá strop. Rodiče mizí kdovíkam. Venku je spousta ohně, prachu a kouře. Kdosi ji uchopí za ramena a na obličej jí přiloží plynovou masku. Táhne ji pryč. Kde je máma?

Děje se to teď

Jen proto, že se to neděje tady, neznamená, že se to neděje,“ doplňují tvůrci videa v jeho závěru. Tehdy při válce v Sýrii opravdu většina „západní“ populace souvislosti války příliš nevnímala. Teď, když se však konflikt odehrává takřka za humny, křičí video s ještě větší naléhavostí. To, co se stalo dívce v minutovém spotu, se totiž může přihodit za nedlouho i kterémukoliv dítěti v Evropě. Záběry z Ukrajiny šokující obrázky jen potvrzují.

Organizace Save The Children pomáhá dětem přežít válečné a jiné konflikty už od dob první světové války a pokračuje v tom i nyní. Prostřednictvím svých videí se snaží upozornit na problém dětských obětí ve válečných konfliktech dospělých a získat finanční podporu. Jejich minutový videoklip zhlédlo už více než neuvěřitelných 74 milionů lidí. Určitě si tuto pozornost plně zaslouží. Podívejte se na něj také.

Jak hovoříte se svými dětmi o válce na Ukrajině?

Zdroj: SaveTheChildren

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Jitka Hemelíková

Mám mnohaleté zkušenosti na poli novinářství z mnoha tuzemských časopisů. Můj profesionální přístup a kreativní pohled přinášejí na web zajímavé a inspirativní články. Jsem průvodkyní pro každého, kdo hledá rovnováhu mezi moderním životním stylem a osobním rozvojem.

Zobrazit další články