500 dní strávila v jeskyni 70 metrů pod zemí. „Už po 2 měsících jsem ztratila pojem o světě,“ říká

Španělská horolezkyně Beatriz Flamini se nechala dobrovolně zavřít do jeskynní izolace, aby zjistila, jaké to je být dlouhodobě odloučen od veškerého lidského kontaktu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Odvážná a nekonvenční sportovkyně Beatriz Flamini si pro svůj experiment vybrala španělskou oblast Motril v provincii Granada. Jejím cílem bylo strávit v jeskyni 500 dní, což se jí skutečně podařilo. Do jeskyně vstoupila 21. listopadu 2021, v době, kdy byl celý svět zasažen pandemií onemocnění COVID-19. Smyslem celého pokusu bylo studovat dopady sociální izolace a extrémní dočasné dezorientace.

Návrat do běžné reality

Flamini nakonec z jeskyně vystoupila 14. dubna 2023, kde na ní za mohutného potlesku čekala hromada přátel a příznivců. Ačkoliv lidské tváře a hlasy neviděla bezmála rok a půl, byla usměvavá a v dobré náladě. Před samotným výstupem se k ní spustili dva speologové a psycholožka, aby ji připravila na návrat z podzemí. 

Po celou dobu byla pod neustálým dohledem týmu vědců, nikdo z nich s ní ale neměl jakýkoliv kontakt. Podávali jí pouze na určené místo potravu a monitorovali její činnost prostřednictvím kamer. Kontrolovali také její zdravotní i psychický stav. Dle jejich záznamů vypila horolezkyně 1000 litrů vody a přečetla 60 knih. Další čas trávila cvičením, kreslením a pletením vlněných čepic. Za celou dobu se jedinkrát neumyla.

Posun ve vnímání času

Na tiskové konferenci poté přiznala, že ustrnula ve vnímání času. V jejím světě platí stále datum 21. listopadu 2021 a všudypřítomné roušky, které období pandemie provázely. Pro španělskou horolezkyni se čas zastavil právě při pobytu v jeskyni. „Nastal okamžik, kdy jsem přestala počítat dny. Myslím, že to bylo někdy okolo 65. dne,“  přiznala.

Podvou měsících tak přestala absolutně vnímat rozdělení časových úseků tak, jak jsou lidé v dnešní civilizaci zvyklí. „Není to tak, že by čas v jeskyni plynul rychleji nebo pomaleji. Je to tak, že čas neplyne vůbec, protože jsou pořád 4 hodiny ráno.“ Svůj dlouhodobý pobyt v jeskyni vnímá jako skvělou zkušenost: „Byly tam velmi těžké momenty a byly tam také nádherné momenty. A to vše mě za těch 500 dní utvářelo.“

Pravděpodobně pokořila rekord 

Světová média již informují o tom, že pokořila světový rekord délkou času, kterou strávila dobrovolně pod zemí, ačkoliv prozatím nebyl Guinnesovou knihou potvrzen. Dosud držela rekord Italka Christine Lanzonio, která v roce 2007 strávila pod zemí 269 dní.

Jakou nejdelší dobu jste strávili v izolaci, aniž byste s kýmkoliv promluvili?

Zdroj: YouTube , iDnes
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články