Jedna ingredience a popraskaným rtům je navždy konec. Nestojí mnoho a léčivé masti jí nesahají ani po kotníky

Rozmary počasí a suché prostředí ve vytápěném bytě mohou většinou za to, že rty začnou svrbět, vysušují se, praskají a krvácejí. Ošetřete je speciálním máslem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rty patří k nejcitlivějším částem lidského těla. Je velmi nepříjemné a bolestivé, pokud se vysuší a popraskají. Nejčastěji na to má vliv počasí. Nesvědčí jim horko, sluneční paprsky, chlad, mráz, vítr nebo třeba suchý vzduch v klimatizovaných nebo přetopených místnostech. Podle odborníka Gerharda Whitwortha jsou problémem i některé kosmetické přípravky, které rty vysušují, takže se začnou olupovat a praskat. Některé mohou vyvolat i alergie.

S bambuckým máslem nešlápnete vedle

Možná patříte k lidem, kteří mají balzám na rty neustále po ruce. Pravidelné promazávání je skvělým preventivním řešením a pomáhá i ke zklidnění popraskaných rtů. Rozhodně není dobrý nápad se olizovat, aby byly rty více hydratované. Bude to mít totiž opačný efekt, protože sliny obsahují trávicí enzymy, které je ještě více vysuší. Namísto toho je lepší použít některý z osvědčených léčivých zázraků.

Existuje dokonce celá řada prostředků ke zklidnění popraskaných rtů, které třeba už dávno používáte, ale na jiné části těla. Zázrakem pro poškozené rty je totiž například bambucké máslo. Když na něj vsadíte, nešlápnete vedle. Díky jeho úžasným hydratačním schopnostem bývá součástí řady tělových mlék nebo krémů. Poradí si i s tou nejsušší pokožkou. Nabízí se tedy, že bude velmi účinné i při ošetření rtů, aby znovu byly jemné a smyslné.

Je bohaté na vitamíny a minerály

Rostlinný extrakt, který se získává z ořechů bambuckého stromu, skutečně lékem na popraskané rty je. Pochází ze západní Afriky a tamní obyvatelé ho po staletí používali ke kosmetickým účelům i na vaření. Větší uplatnění ale našlo právě v segmentu péče o pleť a vlasy. Je totiž bohaté na triglyceridy, mastné kyseliny a vitamíny, které mají příznivý vliv na pokožku, zklidňují ji, zjemňují a navracejí jí pružnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podobné blahodárné účinky má bambucké máslo i na rty. Obsahuje ve vrchovaté míře ještě vitamín E, což je silný antioxidant. Bojuje proti volným radikálům a oxidačnímu stresu, který může vést k předčasnému stárnutí pleti i rtů. Ano, i na rtech se zub času projevuje. Kůže na nich se časem také svrašťuje a ztrácí barvu, takže antioxidanty jsou klíčovou složkou právě balzámů na rty. Pokud popraskají, je bambucký zázrak skvělou volbou.

Před ošetřením dopřejte rtům peeling

K ošetření suchých rtů můžete použít třeba také tyčinky se včelím voskem. Než balzám použijete, raději ale přečtěte složení. Některé složky, které do nich výrobci přidávají, mohou spíš uškodit a vyvolávat alergie. Třeba minerální oleje, parfémy nebo konzervační látky. Aby byl efekt ošetření popraskaných rtů balzámem maximální, nejdřív jim dopřejte jemný peeling, aby se odstranily odumřelé kožní buňky, které by efekt ošetření a hydrataci komplikovaly.

iZdroj fotografie: Pixabay

Peeling si můžete snadno vyrobit doma z běžných surovin. Potřebovat budete 1 lžíci exfoliační složky, jako je třeba cukr nebo sůl, a stejné množství zvláčňující přísady, například oleje či medu. Smíchejte je dohromady a naneste na rty vatovým tamponem. Jemnými krouživými pohyby pomalu odumřelé buňky odstraníte. Nakonec rty omyjte tamponem nebo houbičkou navlhčenou ve vlažné vodě.

Jaké triky používáte na popraskané rty?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články