Akné na bradě má skryté nástrahy. Dermatologové radí, jak se ho zbavit a co může být příčinou

Akné na bradě trápí více lidí, než byste čekali. Dermatologové radí s příčinami a jejich následným odstraněním. Přestaňte se stydět za svou pleť.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Akné se může objevit kdekoli, ale zejména ho najdeme v často mastících se oblastech, jako je třeba nos a brada. Máte na obličeji a především na bradě akné, kvůli kterému se cítíte nejistě? Dejte tomuto problému sbohem s pomocí rad specialistky na dermatologii Bukky Aremu. Před řešením akné na bradě však musíte nejprve pochopit faktory k němu přispívající.

Dva hlavní původci

Podle certifikované dermatoložky Marisy Garshickové z New Yorku ve Spojených státech amerických je příčina akné na bradě stejná jako na jiných částech obličeje. „Akné na bradě může být způsobeno několika příčinami, včetně zvýšené produkce kožního mazu, ucpaných pórů, zánětu a bakterií. U některých lidí to může být způsobeno i hormonálními faktory,” uvedla Marisa. Akné na bradě nejčastěji způsobují dva faktory, konkrétně jde o hormonální nerovnováhu a hygienické prostředky chránící dýchací cesty.

Akné na bradě způsobené hormonálními faktory se obvykle vyskytuje u starších žen nad 25 let. Dermatoložka Heather Rogersová říká, že akné na bradě se může objevit hlavně v týdnu před menstruačním cyklem v důsledku zvýšené hladiny testosteronu. Podle Marisy se hormonální akné obvykle vyskytuje v dolní třetině obličeje, zejména v oblasti brady a čelisti. Má velmi jemnou, ale hlubokou strukturu, a proto se obtížně odstraňuje.

Roušky a respirátory

Další příčinou akné na bradě může být nadměrné používání ochranných pomůcek na obličej. Pandemie covidu v uplynulých dvou letech změnila návyky lidí nosit masky v interiéru i venku. Rogersová vysvětluje, že akné na bradě může být zapříčiněno změnami v kožním biomu, které jsou způsobeny dechem zachyceným pod maskou. Vytvoří se vlhké prostředí, do kterého se dostanou nové organismy, a vznikne kožní problém.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dermatologové se hromadně shodují na tom, co je pro úspěšnou léčbu klíčové. Konkrétně jde o působení několika faktorů, zejména stravy a péče o pleť. Doporučují, aby se lidé trpící na akné stravovali zdravě a vyváženě. Nic nezkazíte také dostatečným příjmem tekutin, především neslazených nápojů. Produkty pro péči o pleť lze dnes sehnat jak v drogeriích, tak ve specializovaných lékárnách.

Jaký je váš tajný tip na léčbu akné?

Zdroj: HealthLine
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články