Mnohé Číňanky mají většinou bezchybnou pleť a také zdravé, nádherně lesklé vlasy. Jejich tajemství pochází ze starověké vesnice Huangluo.
Většina žen narozených v oblasti Yao má vlasy delší než 1,4 metru. Za jejich zdravou a krásnou hřívou stojí jedna jediná věc – fermentovaná rýžová voda. Ženy Yao totiž od pradávna, stejně jako císařské princezny, používaly pro mytí vlasů vodu, ve které vařili rýži k jídlu. Není divu, že pro tyto ženy jsou jejich vlasy tím nejcennějším majetkem, který mají.
Vlasy symbolizují prosperitu
Dlouhé a šlechtěné vlasy symbolizují dlouhověkost, bohatství, štěstí a prosperitu. Ženy Yao své vlasy považovaly za posvátné. Nikdo se jich nesměl dotknout, a dokonce kromě rodiny je ani vidět. V případě, že by někdo vlasy zahlédl, musel s její rodinou nuceně strávit tři roky jako jejich zeť. Zákon byl zrušený až na konci 80. let. Pokud chcete mít stejně vyšlechtěnou hřívu jako tyto ženy, stačí si jen vytvořit lektvar z rýže, který za vás udělá tu nejtěžší práci.
A jak tedy na to? Rýži propláchněte, aby byla čistá. Pak ji na 15 minut dejte do misky s vodou a občas promíchejte. Následně sceďte tekutinu do nádoby. Dva dny nechte tuto rýžovou vodu stát při pokojové teplotě, dokud nezačne kvasit a zkysne. Potom ji povařte a nechte vychladnout. Jestli chcete, můžete do výluhu z rýže přidat ještě pár kapek oleje z čajovníku, levandule nebo rozmarýnu. Vodu pak použijte místo šamponu. Nezapomeňte důkladně opláchnout.
Jak to, že to funguje
Fermentovanou rýžovou vodou se zabývaly některé studie. Vyšlo najevo, že má mnoho výhod. Voda je bohatá na antioxidanty, minerály a vitamín E. Ten zlepšuje elasticitu vlasů a má regenerační účinky. Obsahuje také inositol, což je sacharid, který chrání a opravuje poškozené vlasy. Aminokyseliny ve fermentované vodě pomáhají posilovat kořínky. A není prospěšná jen pro krásnou hřívu, ale i pro pokožku.
Na čištění pleti můžete použít tuto vodu na tamponku. Stačí s ním jemně masírovat obličej. Po uschnutí ho opláchněte. Důležité je dělat to každý den jako součást péče. Rýžová voda navíc může pomoci s léčbou akné. Stahuje totiž póry na pokožce a pomáhá zchladit zarudnutí po jeho propuknutí. Ve studené formě je také skvělá na léčbu spálené pokožky, a dokonce zmírní i ekzém. Škrob přítomný v rýžové vodě zmírňuje jeho účinky na kůži.
Jaké přípravky na vlasy a kůži používáte?