Bramborami proti stařeckým a pigmentovým skvrnám. Čerstvě nastrouhané zbaví pleť i jizev po akné

Konzumace brambor může vašemu tělu pomoci získat některé základní živiny, mimo jiné draslík a vitamin C. Mají však vliv i na pokožku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Syrové brambory mohou pomoci při léčbě nejrůznějších kožních onemocnění. Údajně pomáhají od hyperpigmentace i od akné. Tato tvrzení nepotvrdily žádné studie, ale lidé napříč celým světem. Někteří lidé dokonce tvrdí, že brambory mohou zesvětlit tmavé skvrny související s pihami nebo slunečními skvrnami. Ani v tomto případě však neexistují klinické důkazy.

Bramborami proti akné

Akné způsobuje zánět kůže. Ten může být ovlivněný cytokiny. Studie, která byla provedená na myších, zjistila, že existují protizánětlivé účinky extraktů z bramborové slupky. Než však tuto metodu vyzkoušíte, myslete na to, že studie na lidech prováděné nebyly. Co se týče tmavých skvrn, není bohužel žádný důkaz, že brambory opravdu fungují, ačkoli to tvrdí některé blogy zaměřené na péči o pleť. Nezbývá vám tedy nic jiného než zkrátka tuto metodu vyzkoušet. Nestane se nic horšího, než že nebude fungovat.

iZdroj fotografie: Pexels

Po propuknutí akné mohou na pokožce zůstat jizvy. Některé jsou jemné, jiné o poznání výraznější. Časem tyto jizvy mohou ztmavnout. Někteří lidé říkají, že maska na obličej z brambor pomůže jizvy zesvětlit. Důkazy k tomuto tvrzení však chybí, alespoň ty vědecké. Otázkou je, zda má bramborová pleťová maska nějaké výhody. Bohužel v současné době není k dispozici mnoho vědeckých studií, které by podporovaly využití brambor jako masky na pokožku. Existují však tvrzení, že maska na obličej z brambor může snížit známky stárnutí.

Vše je pouze neoficiální

Pokud se rozhodnete tyto informace ověřit a vyzkoušet na vlastní pokožce, mějte na paměti, že jde o neoficiální účinky. Nejsou tedy založené na žádných klinických důkazech. Dejte tedy pozor hlavně na případné alergické reakce. Může dojít ke svědění, kopřivce, rýmě nebo sípání. V nejhorším případě dokonce k anafylaxi. Ideální je tedy nejprve reakci na brambory vyzkoušet na kousku vaší kůže. Místo brambor můžete na pleť používat citronovou šťávu, kurkumu, zelený čaj, levandulový olej, olej z čajovníku nebo jogurt.

iZdroj fotografie: Pexels

V každém případě je dobré brambory konzumovat. Brambory jsou zdrojem draslíku, vitaminu C a B6. Navíc obsahují vlákninu. Pozor však na jejich nadměrnou konzumaci. Jde o škrobovou potravinu se sacharidy. Zdravotní přínosy jsou pochopitelně největší, pokud brambory jen uvaříte. Smažené brambory pochopitelně zdraví neprospívají. Smažená jídla přímo nezpůsobují onemocnění kůže, ale jejich konzumace může zvýšit její zánětlivost.

Jaké přírodní přípravky na kůži jste již vyzkoušeli?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Mou velkou zálibou jsou životní příběhy. S více než 8 lety zkušeností, sdílím s čtenáři nejen fakta, ale i svůj jedinečný pohled. Mé články jsou směsicí emocí, která nikoho nechává chladným. Vstupte do mého světa a připravte se na nezapomenutelnou jízdu skrze slova a příběhy.

Zobrazit další články