Rohožka obrácená vzhůru nohama: Nová finta zlodějů, jak označují objekty k vyloupení

Každý se chce vyvarovat nepříjemné návštěvě bytařů, kteří umějí rychle vybílit domácnost. Existují indicie, podle nichž můžete poznat, zda se zaměřili právě na váš domov.

Vloupání do bytu i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Pokud při příchodu domů máte pocit, že všechno není tak jako obvykle, je na místě obezřetnost. Stačí si povšimnout nějakého detailu, který je sotva postřehnutelný, a můžete zabránit nepříjemným událostem. Zlodějské party si totiž tipují byty, na něž si chtějí posvítit, a označují si je. Dělají to sice nenápadně, aby neupoutaly pozornost majitelů nebo nájemníků, nicméně jejich finty můžete odhalit celkem snadno.

Nejdřív si zjistí zvyky obyvatel domácnosti

Stačí si prostě jen všímat drobností, které nejsou na svém místě tak, jak by měly být. Nezvaní hosté využívají několik způsobů, aby si označili domácnosti, jež by bylo záhodno navštívit. Pokud si třeba při příchodu domů všimnete, že je převrácená rohožka přede dveřmi, není radno to podcenit, uvedl Super Express. Je sice možné, že to udělaly děti ze sousedství nebo někdo při úklidu společné chodby, ale také to může být znamení pro zloděje, že váš domov je dobrým terčem pro vybílení.

Bytaři mají systém, jak si tipují domácnosti, které vykradou. Sledují pohyb a každodenní režim obyvatel bytu. Dobře znají jejich zvyky a lehce vypozorují, v jaké době nikdo není doma. Spousta neopatrných majitelů či nájemníků bytů zlodějům práci dost usnadňuje. Například tím, že na jednoduše dostupném místě schovávají náhradní klíče. Třeba právě pod rohožkou nebo v květináči na chodbě. Taková domácnost je opravdu snadný terč.

Všímejte si rohožky, schránky i zvonku

Je dobré také mít na paměti, že praktiky bytařů nezamrzly v osmdesátých letech minulého století. Zloději umějí jít s dobou stejně dobře jako kdokoli jiný. Svoje oběti si často vytipovávají i na sociálních sítích. Neopatrní lidé jim pohodlně naservírují informace o tom, kde se právě pohybují či jak dlouho budou pryč, a odhalí i svoje pravidelné rituály. Nemluvě o tom, že z fotek zloději zjistí i to, zda se v interiéru domácnosti nacházejí věci, kvůli nimž stojí za to byt vykrást.

Klíč pod rozhožkou iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud si všimnete, že rohožku přede dveřmi někdo převrátil, je dobré začít domácnost pečlivě hlídat, upozornit sousedy, aby byli také ostražití, a obrátit se na policii, která většinou má i víc informací o řádění vykradačů bytů a také poradí, jak nejlépe domov ochránit. K označení bytů určených k vykradení zloději vyjma převrácené rohožky používají také lepicí pásku, mince nebo nějaký grafický nápis. Mohou se objevit na rohožce, dveřích, schránce i zvonku.

Co říkáte na praktiky vychytralých bytařů?

Zdroj: SuperExpress
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články