Vyrobte si mýdlo, které bělí skvrny a zbavuje plísně

Skvrny na vašem oblíbeném oblečení a zatuchlý zápach skladovaných kousků umí zkazit den. Vyrobte si mýdlo, které si se skvrnami i zápachem poradí během chvilky.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Světlé oblečení vypadá efektně, ale ruku na srdce, komu se nikdy nestalo, že si na bílou košili nalil kávu nebo červené víno, upustil kus čokolády nebo si do ní omylem otřel špinavé ruce? Tmavé oblečení je v tomto směru mnohem shovívavější. Jestli se nechcete vzdát svých bílých triček a košil, je třeba mít po ruce silného spojence, který dokáže nepříjemné skvrny z prádla odstranit, aniž by narušil povrch látky. Řeč je o bělicím mýdle. Žádné nemáte? Snadná pomoc, jednoduše si je vyrobte doma.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Skladujete oblečení ve sklepě? Pozor na plíseň

Je skvělé uvolnit místo v šatníku a nenošené oblečení uložit jinam. Problém nastává, když krabice s prádlem chcete vybalit. Často se stává, že oblečení zatuchne, nezřídka jsou patrné i první známky plísně. Než svoje oblíbené kousky bez milosti naházíte do popelnice, zkuste se zárodků plísně zbavit. Hádáte správně, i s tím vám pomůže tekuté mýdlo vlastní výroby z levných a snadno dostupných surovin.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Pro výrobu 1,5 l zázračného mýdla budete potřebovat:

  • 150 ml krémového peroxidu vodíku
  • 1 šálek (200 ml) jedlé sody
  • 400 ml alkoholu
  • 100 ml alkoholového octa
  • 400 ml tekutého mýdla

Na řadu přichází trocha alchymie: míchání mýdla

Nejprve si sežeňte dostatečně velkou nádobu, například kbelík. Do něj dejte sodu, alkohol a krémový peroxid vodíku a důkladně rozmíchejte. Poté přidejte alkoholový ocet a nelekněte se reakce: směs probublává v důsledku reakce přísad. Znovu promíchejte, přidejte tekuté mýdlo a dál míchejte, dokud nezískáte homogenní směs. Hotové mýdlo skladujte v uzavíratelné nádobě. Teď už vám nic nebrání v odstraňování plísně a odolných skvrn na vašem oblečení.

Soda je skvělým pomocníkem
iZdroj fotografie: Pixabay

Jak mýdlo používat, abyste neublížili svému prádlu

Toto mýdlo byste neměli používat v čisté formě, abyste neudělali na svém oblečení více škody než užitku. Chcete-li například zesvětlit bílou látku, použijte poměr jedné odměrky super bělícího mýdla na prádlo k jedné a půl odměrce vody. Směs nechte působit přibližně hodinu, poté prádlo vyperte běžným způsobem. K odstranění plísní a nepříjemného zatuchlého zápachu použijte poměr jednoho dílu bělicího mýdla ke třem nebo čtyřem dílům vody a nechte působit půl hodiny, pak vyperte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články