Vyčištění stříbra svépomocí doma, aby se opět dokonale lesklo

Stříbrné šperky, ale třeba i různé dekorace, má doma skoro každý. Co ale dělat v případě že materiál ztrácí na svém lesku? Naučte se ho jednoduše vyčistit.

i Zdroj fotografie: Getty Images
                   

Všechny máme doma náhrdelník, náramek, náušnice nebo prsteny, které už viděli i lepší časy, že ano? Jsou to naši oblíbenci, nosíme je pořád, někdy je nesundáváme ani když jdeme spát. Ovšem takovéto šperky jsou ty, které potřebují největší a nejčastější péči. Častým nošením se na nich usazuje totiž vrstva špíny, kterou odstraní snad jedině klenotník. Nebo ne?

iZdroj fotografie: Getty Images
Stříbro může postupně ztratit svůj lesk

Jak vyčistit stříbro

Stříbro je jeden ze vzácných kovů a myslím, že každá doma máme alespoň jeden kousek z něj. Ovšem taky jste si po pár letech všimla, že váš šperk už tak krásně nezáří, jako když byl nový? Že je vypadá zčernale a zašle? Na jeho vyčištění budete potřebovat jenom pár přísad.

  • 1 polévková lžíce soli.
  • 1 polévková lžíce jedlé sody.
  • 1 polévková lžíce mycího prostředku.
  • 1 šálek vroucí vody.
  • Kus hliníkové folie.
iZdroj fotografie: Getty Images
Postup čištění stříbra

Postup čištění stříbra

Začněte vařit vodu, nebo vodu ohřejte v mikrovlnné troubě. Hliníkovou folii dejte do misky nebo další sklenice, a zalejte vodou. Poté přidejte sůl, jedlou sodu i mýdlo. Šperky, které chcete očistit, vložte do vody na alespoň deset až patnáct minut. Po uplynutí této doby šperky z vody vyjměte, opláchněte chladnou vodou a osušte hadříkem. Nyní je váš šperk jako nový! Důležité je však následující.

Proč čistit stříbro

A proč tohle vůbec funguje? Na povrchu stříbra totiž vzniká vrstva černého sulfidu stříbrného, ten potom způsobuje, že naše stříbrné šperky a klenoty ztrácejí na lesku a kráse. Tím, že klenot ponoříme do vody s hliníkovou folií a dalšími reaktanty, započne reakce, kdy se začne uvolňovat vodík a ten poté odstraní korozní vrstvu sulfidu.

iZdroj fotografie: Getty Images
Proč čistit stříbro

Vrácení lesku stříbru

Našim šperkům se tak vrátí jejich původní lesk a budou vypadat jako nové. Dále se doporučuje šperky po vyjmutí z vody utřít flanelem nebo plátnem, protože stříbro nejlépe vyleští. Díky tomuto způsobu čištění stříbra a stříbrných šperků už nikdy nebudete muset utrácet peníze u klenotníka. Tento způsob je nejen levný, ale také ekonomicky výhodný, rychlý a jednoduchý.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Vyčistit stříbro lze i doma
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články