Při nákupu vánočního stromku, ale i při koupi různých dekorací je třeba provést důkladnou kontrolu. Často se zde může ukrývat nezvaný host ve formě hmyzu. Jak takovému výskytu zamezit?
Při nákupu vánočního stromu se rozhodujeme mezi umělým a živým. Oba mají své výhody nevýhody. Mnoho lidí ale cítí, že bez živého stromu a jeho vůně není atmosféra Vánoc úplná. Rozhodnete-li se pro živý strom, měli byste myslet na to, že může být domovem mnoha druhů drobných zvířátek.
Kdo může obývat náš strom?
Naštěstí druhy, které se běžně na stromcích vyskytují, nejsou nebezpečné. Málokdo si však přeje mít doma na svátky takovéto nezvané hosty. Kdo tedy může být na našem stromku zabydlen?
Roztoči
Tito drobní tvorečkové se většinou o stromy moc nezajímají, některé druhy jehličnanů je však mohou zaujmout. Jsou to hlavně stříbrné borovice, smrky a jedle Fraserova. Zima je pro roztoče obdobím klidu, když ale ucítí teplo domova, mohou se stát aktivními. Živí se jinými roztoči a drobným hmyzem. Jejich obvyklým úkrytem na stromě jsou ptačí hnízda, pozor tedy hlavně na ně.
Mšice
Tento hmyz dosahuje velikosti do 2mm. Nemají křídla a proto většinou neopouštějí své stanoviště. U vás doma může započít jejich životní cyklus. Nejběžnějším druhem mšic na jehličnanech je Cinara.
Třetí možnost jsou ještě nebezpeční tvorové, ze kterých má většina lidí strach. Jak se nezvaných hostů zbavit?
Pavouci
Ti jsou běžnými obyvateli stromů a živí se jeho menšími obyvateli. Pavouci jsou ale tvorové venkovní, proto v teple vašeho domova většinou brzy zemřou.
Jak se nezvaných hostů zbavit?
Větve a kmen stromu zkontrolujeme zrakem. Je dobré nechat strom uložený na den či dva v garáži. Mezitím jej mohou brouci bezpečně opustit. Před přesunutím do bytu je také ho protřepat. Další vychytávkou je neemový olej – postříkat s ním strom. Je to vzácný rostlinný olej s léčivými účinky. Lisuje se ze stále zeleného keře Azadirachta indica, který pochází z Indie.
Má charakteristickou tmavě hnědou barvu, hustou konzistenci a ořechovo-česnekovou vůni. V Indii ho používají už tisíce let. Má antibakteriální, protiplísňové, protizánětlivé a protivirové účinky a užívá se v medicíně i kosmetice.