Tipy na krásně čistý koberec nejen na bílé Vánoce

Špinavý koberec nemusí být vždy pohromou. Pokud nechcete utrácet za drahé čističe z obchodu, které ne vždy dokonale účinkují, zkuste alternativu v podobě čističů vyrobených doma. Snadno a rychle.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Koberec je velmi příjemným a moderním vybavením bytu, pokud vám nevadí časté luxování a nevykazujete zvýšenou tendenci k drobení a tvorbě nepořádku na podlaze. Koberce vám naopak pomohou podpořit tepelnou izolaci od podlahy a zaručují nižší riziko nastydnutí, když chodíte doma bez pantoflí. Na rozdíl od parket, lina nebo vinylových desek se ale snáze ušpiní a je daleko náročnější je také vyčistit.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Vyčistit koberec lze různými způsoby

Boj se skvrnami, se kterými si neporadíte ani pomocí speciálních prostředků na čištění koberců, připomíná tažení Dona Quijota proti větrným mlýnům. Na trhu služeb dnes existuje mnoho firem, které poskytují profesionální čištění koberců. Taková služba ale většinou stojí nemalé peníze. My vám ovšem přinášíme několik tipů, jak efektivně zatočit se skvrnami podomácku.

Účinná domácí směs

Na čištění ne příliš silných skvrn si můžete připravit speciální směs. Skládá se z jednoho šálku octa, dvou šálků vody, dvou lžic kuchyňské soli a několika kapek esenciálního levandulového oleje. Pokud nemáte rádi vůni levandule, můžete přidat olej s jakoukoliv vaší oblíbenou vůní.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Čističe nemusíte vždy jen kupovat

Potřebné suroviny

  • Bergamot nebo cedr díky neobyčejné svěžesti
  • Jasmín a třezalka
  • Skořice či červený pomeranč

Jak suroviny správně smíchat?

Všechny složky pečlivě promíchejte, dokud se krystalky soli zcela nerozpustí. Čistící směs přelijte do střičky s rozprašovačem. Skvrnu, kterou potřebujete vyčistit, nastříkejte tímto roztokem a počkejte asi čtvrt hodiny. Pak místo pečlivě vysajte a otevřete v místnosti okno, aby mohl koberec rychleji uschnout.

iZdroj fotografie: PxHere.com
Jak suroviny správně smíchat?

Všemocný čpavek a mokré skvrny

Další účinnou čistící směsí, kterou si můžete v pohodlí domova umíchat, je roztok amoniaku. Jeho aroma sice není příliš příjemné, ale prosadí se jako velmi efektní pomocník při čistění koberce. Do dvou litrů vody přidejte jeden a půl šálku amoniaku. Roztok dobře promíchejte a ponořte do něj čistý hadřík. Vyždímaným hadříkem vyčistěte skvrnu na koberci.

iZdroj fotografie: PxHere.com
Všemocný čpavek a mokré skvrny

Pokud se vám náhodou stane, že něco na koberec rozlijete (čaj, džus nebo cokoliv sladkého), vyzkoušejte kouzelnou směs sody a boraxu. Budete potřebovat tři díly jedlé sody na jeden díl boraxu. Směs dobře promíchejte a posypte pohromu na koberci, dokud je ještě vlhká. Nechte působit několik minut a poté vše vysajte vysavačem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články